لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

اصرار قانونگذاران کانادایی برای اعمال تحریم‌های مگنیتسکی؛ تحریم های حقوق بشری


وزیر خارجه کانادا در یکی از جلسات پارلمان کانادا - آرشیو
وزیر خارجه کانادا در یکی از جلسات پارلمان کانادا - آرشیو

بلومبرگ در گزارشی نوشت: قانونگذاران کانادایی و وزیر پیشین دادگستری آن کشور با استناد به افزایش شدید نقض حقوق بشر در سال جاری در ایران از دولت جاستین ترودو می خواهند مقام های مسئول در رژیم را هدف تحریم های تازه ای قرار دهد.

اِروین کاتلر، وزیر پیشین دادگستری کانادا که اکنون مرکز حقوق بشری «روئول والنبرگ» را اداره می کند، روز دوشنبه با انتشار گزارشی خواهان تحریم وزرا، قضات، دادستان ها و رؤسای زندان ها در ایران شد. قانونگذاران نزدیک به نخست وزیر از حزب لیبرال حاکم و دو حزب عمده رقیب، در درخواست اعمال قانون تحریم مگنیتسکی، کاتلر را همراهی می کردند.

کانادا سال گذشته قانونی را به یاد سرگی مگنیتسکی، حقوقدان روس، تصویب کرد. بازداشت و مرگ مگنیتسکی در زندان توجه بین المللی را برانگیخت. این قانون امکان اعمال تحریم های فراگیر بر پرونده های حقوق بشری را فراهم می کند و ماه گذشته در مورد ۱۷ مقام عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، به کار گرفته شد.

کاتلر روز دوشنبه گفت: «سال ۲۰۱۸ سال تهاجم کم سابقه ای به حقوق بشر در ایران بوده است.»

مایکل لِویت، عضو حزب حاکم لیبرال که ریاست کمیته امور خارجی مجلس عوام کانادا را بر عهده دارد، گفت: «رژیم ایران را باید همچنان پاسخگو نگاه داشت و به نقض بی مجازات حقوق بشر توسط آن حکومت پایان داد.»

این گزارش خواهان تحریم ۱۹ مقام ایرانی از جمله محمود علوی وزیر اطلاعات، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران است. قانونگذاران همچنان خواهان آزادی دوتابعیتی های زندانی یا ممنوع الخروج، از جمله مریم مبینی همسر کاووس سید امامی و سعید ملک پور، هستند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG