لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

کانادا صحنه اولين محاکمه تحريم های اتمی عليه ايران است


کانادا صحنه اولين محاکمه تحريم های اتمی عليه ايران است
کانادا صحنه اولين محاکمه تحريم های اتمی عليه ايران است

تورنتو استار زير عنوان «اتهامات، مردی را در تورنتو به برنامه اتمی ايران مرتبط می کند» می نويسد در اين هفته پرونده ای تاريخی در يک دادگاه کوچک شهر تورنتو باز شد که اين دادگاه را صحنه جوابگویی یک مرد به اتهاماتی ساخته است که برای نخستين بار در کانادا در چارچوب مصوبه قانونی سازمان ملل متحد عليه تلاش برای فرستادن تجهيزات قابل استفاده در ساختن تسليحات اتمی به ايران محاکمه می شود.

محمود يادگاری، با ۹ اتهام ديگر نيز در چارچوب قوانين جزائی، گمرکی، صادراتی و وارداتی کانادا روبروست، و محاکمه او در عين حال نخستين محاکمه ای است که بر اساس قانون کانادایی ايمنی و کنترل اتمی و ضوابط مربوط به جلوگيری از گسترش واشاعه تسليحات اتمی انجام می گيرد.

اين پرونده اذهان را در سطحی بين المللی به خود جلب کرده است، و حتی با اظهار نظر محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران نيز مواجه شده است. آقای احمدی نژاد در فوريه امسال پيشنهاد گنجاندن محمود يادگاری در معاوضه ای از ايرانيان زندانی در زندان های آمريکا با سه آمريکائی کوهنورد توقيف شده در تهران را مطرح ساخت.

دادگاه اکنون توجه خود را به اين پرسش معطوف ساخته است که آيا قاضی اجازه می دهد اعترافات يادگاری نزد پليس به هنگام توقيف او در بازداشتگاه به عنوان مدرک و ادله مطرح شود يا نه.

آقای يادگاری روز پنجشنبه به جايگاه دفاع در دادگاه رفت و گفت روز ۱۶ آوريل ۲۰۰۹ هنگامی که بازداشت شد به حق وی در مورد برخورداری از مشورت و راهنمائی های حقوقی بی اعتنائی شد، و در بازداشتگاه درباره پرونده اش با دو مامور پليس حرف زد.

او خطاب به وکيل مدافع اش گفت «احساس کردم چاره ديگری ندارم. می گفتند اگر حرف نزنم عليه همسرم اتهام وضع می کنند و پسرم را تحت مراقبت و نگهداری از اطفال می گذارند.»

هر دو افسر پليس پيشتردر جريان شهادت در دادگاه با قاطعيت توسل به هرگونه تهديد، و يا ترغيب وی را به اعتراف تکذيب کرده اند.

XS
SM
MD
LG