لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

کانادا تحریم های ایران را کاهش نمی دهد


در شرایطی که همزمان با روز ٢٠ ژانویه و اجرای مفاد توافق نامه اتمی موقت بین ایران و قدرت های جهانی، مقامات تهران امیدوارند فشار تحریم های بین المللی بر بدنه اقتصاد کشور کاهش یابد، اما کانادا اعلام کرده با وجود عقد موافقت نامه ششماهه موقت ایران با ۶ قدرت غربی قصد ندارد تحریم های اقتصادی و سیاسی که علیه ایران اعمال کرده بود، لغو کند و یا کاهش دهد.

از سپتامبر سال ٢٠١٣ تاکنون مناسبات سیاسی و اقتصادی بین تهران و اتاوا به طور کامل قطع شده است. با وجودی که حجم مبادلات بازرگانی بین ایران و کانادا در طی حیات جمهوری اسلامی قابل توجه نبوده اما تصمیم اخیر کانادا برای تداوم تحریم بازرگانی و سیاسی دولتمردان ایران از این واقعیت حکایت می کند که دولتمردان محافظه کار اتاوا هنوز به حسن نیت مقامات جمهوری اسلامی و نیز بهبود مناسبات بین دو کشور با دیده تردید بسیار می نگرند.

با وجودی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا همزمان با اجرای توافق نامه موقت با ایران بخشی از تحریم های اقتصادی علیه تهران را کاهش دادند، کانادا اعلام کرد تا ششماه دیگر و تا زمان عقد توافق نامه جامع و دائمی قدرت های جهانی با تهران صبر خواهد کرد تا از نیات ایران و تعهد به اجرای مفاد موافقت نامه اطمینان حاصل کند.

کانادا طی چند سال گذشته همزمان با اجرای مفاد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه تحریم های اقتصادی علیه ایران، تحریم های بیشتری در زمینه تجارت و مناسبات بازرگانی اشخاص، نهادها و مراکز مالی و تجاری ایران و مقامات وابسته به جمهوری اسلامی اعمال کرده است.

از سویی دیگر، وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا روز جمعه (٢٤ ژانویه) اعلام کرد از تلاش های آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تایید فعالیت های اتمی ایران حمایت می کند و برای کمک به تلاش های این نهاد بین المللی از تحقیق و نظارت بر برنامه اتمی ایران یک میلیون دلار بودجه به این آژانس خواهد داد.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد، بار دیگر تاکید کرده است کانادا همچنان به نیات برنامه اتمی ایران، فعالیت های مخفی سال های گذشته و احتمال وجود ابعاد نظامی ایران برنامه و افشای انتخابی بخش های آن از سوی مقامات ایرانی به شدت بدبین است.

آقای برد در این مورد گفته است برای توجه و رسیدگی به برنامه اتمی ایران و مسائل طولانی که حاشیه آن وجود داشته، باید اقدامات بسیاری اتخاذ شوند و کانادا آماده است تا در مسیر تایید ماهیت برنامه اتمی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی و شش قدرت جهانی کمک کند.

استفان هارپر نخست وزیر کانادا در سفر اخیر خود به خاورمیانه و دیدار با همتای اسرائیلی خود از خطر برنامه هسته ای ایران و احتمال توسعه سلاح های اتمی توسط تهران ابراز نگرانی کرد.

هارپر، نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا ایران را بزرگترین خطر برای صلح و امنیت جهان خوانده است.

با وجودی که به قدرت رسیدن حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید و تغییر دولت در ایران امیدها برای خروج این کشور از انزوای بین المللی سال های گذشته را افزایش داده بود اما کانادا، متحد سرسخت اسرائیل برخلاف ایالات متحده که در گفتگو و دیپلماسی را به روی ایران بازگذاشته، مواضع جدی در برابر دولتمردان تهران اتخاذ کرده و کلیه تحولات اخیر در ایران را با دیده تردید و بدبینی بسیار نگریسته و بیشتر از رویکرد اسرائیل در قبال ایران و برنامه هسته ای این کشور حمایت می کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عقد موافقت نامه اتمی موقت با ایران را یک اشتباه تاریخی خوانده بود.
XS
SM
MD
LG