لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

یک ایرانی در مثلث پرونده جاسوسی در کانادا، ایران و اسرائیل


مقامات دولت فدرال کانادا در مورد پرونده اسرارآمیزی، مبهم و پیچیده ای تحقیق می کنند که یک مرد ایرانی، یک خانم کانادایی و یک اسرائیلی متهم به قتل در ماجرایی مملو از اتهامات اداری، جاسوسی و عشقی در آن نقش ایفا می کنند.

رسانه های کانادا اخیراً گزارش دادند که یک مرد ایرانی تبار به نام آرین آذرباد در مرکز تحقیقات اداره ویژه امنیت ملی دولت فدرال در اتاوا قرار داشته تا رفت و آمد و مناسبات بازرگانی او به ویژه در ونزوئلا زیر نظر باشد.

ترینا کندی، خانمی که کارمند دپارتمان ویژه امنیت ملی در اداره گذرنامه کانادا در اتاوا و مسئول زیرنظر گرفتن رفت و آمدهای این مرد ایرانی کانادایی مقیم مونترال بوده، به مدت بیش از یک سال با وی رابطه عاشقانه برقرار می کند و بنابراین تحقیق در مورد این مرد ایرانی تبار که برخی او را به جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران متهم کرده اند، تحت الشعاع این رابطه قرار می گیرد.

خانم کارمند اداره گذرنامه که یکی از بازرسان اصلی این پرونده و از موقعیت شغلی بالایی برخوردار بوده، پس از افشای این رسوایی از کار برکنار می شود.

ظاهراً رابطه عاشقانه مظنون ایرانی تبار با مامور امنیتی واحد مبارزه با تروریسم دولت فدرال در اداره گذرنامه در اتاوا یک سال و نیم به صورت مخفیانه ادامه داشته است. خانم کندی از سوی تیم انتظامی امنیت ملی پلیس فدرال ماموریت داشت تا فعالیت های آقای آذربار را زیرنظر داشته باشد.

مقامات امنیتی کانادا گفته اند خانم کندی به جای تحقیق در مورد آرین آذربار ٣٣ ساله و زیرنظر داشتن رفت و آمدهای او در سال ٢٠١٢ با او رابطه عاشقانه ای را آغاز کرد.

آرین آذربار در مرکز توجه و تحقیق اداره ویژه امنیت ملی و مبارزه با تروریسم کانادا قرار دارد. رسانه های کانادا وی را تاجری خوانده اند که در توسعه و ساخت و ساز در ونزوئلا فعال است و در کاراکاس ونزوئلا ضمن تماس با اتباع ایرانی با آن ها روی پروژه های مشترک همکاری دارد.

تیم های امنیتی مبارزه با تروریسم کانادا در سال ٢٠٠٢ و پس از حمله های تروریستی سال ٢٠٠١ در ایالات متحده شکل گرفتند.

آذربار در گفتگو با روزنامه « La Presse» چاپ مونترال ادعا کرده است «من فقط یک تاجرم، من چه اطلاعات و یا مسئله ای دارم که مورد توجه دولت ایران باشد؟»

ظاهراً ارسال یک پیامک عاشقانه این زوج رابطه مخفیانه این دو را افشا می کند و وزیر امور مهاجرت و شهروندی دولت فدرال کانادا فوراً این کارمند اداره مبارزه با تروریسم را از سمت خود برکنار کرده و دستور داده تا در مورد نقش این کارمند کانادایی و احتمال درز اطلاعات محرمانه و امنیتی این واحد ویژه امنیت ملی، تحقیق گسترده انجام شود.

رسانه های کانادا از سخنگوی وزیر امور مهاجرت و شهروندی دولت فدرال در اتاوا نقل کرده اند «دولت ما این مسئله را بسیار جدی تلقی می کند و این کارمند پیشین اداره امنیت ملی این وزارتخانه از دسترسی به کلیه نهادها، اطلاعات و شبکه های امنیتی و اطلاعاتی دولتی محروم خواهد بود».

در شرایطی که هر روز جزئیات جدیدی در مورد این پرونده مبهم منتشر می شوند، رسانه های دولتی کانادا اخیراً گزارش دادند این مرد ایرانی کانادایی که خود در مرکز پرونده تحقیق در مورد اتهامات جاسوسی برای جمهوری اسلامی قرار دارد ادعاهای جدیدی را در مورد اقامت یک جاسوس موساد و آدم کش اسرائیلی در کانادا مطرح کرده است.

آذربار ادعا کرده معشوقه او که کارمند اداره ویژه مبارزه با تروریسم اداره گذرنامه کانادا بوده به وی گفته است یک آدم کش اسرائیلی با تایید دولت فدرال کانادا هویت جدیدی کسب کرده و هم اکنون با مدارک و اقامت و هویت جدید در کانادا اقامت دارد.

روزنامه نشنال پست به نقل از یک مقام بلندپایه دولت کانادا گزارش داده است آرین آذربار ایرانی تبار به نقل از معشوقه کانادایی خود گفته است «این مرد جاسوس موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل بوده و یکی از قاتلان مسئول ترورمحمود المبحوح، یک مقام بلندپایه گروه حماس در ژانویه سال ٢٠١٠ در هتلی در دبی بوده است.

محمود المبحوح، بنیانگزار و فرمانده ارشد شاخه شبه نظامی حماس بود و گمان می رود که در عملیات قاچاق اسلحه به غزه رابط بین این گروه فلسطینی و ایران بود.

با وجودی که اسرائیل هیچگاه دست داشتن در این ترور در دبی را به صورت علنی نپذیرفته است اما احتمال دارد با مطرح شدن اتهامات جدید در کانادا پنجره جدیدی به سوی این پرونده خبرساز و نقش اسرائیل و موساد در این قتل باز کند.

در شرایطی که تحقیق در مورد اتهامات اخیر در واحد ویژه مبارزه با تروریسم و اداره گذرنامه دولت فدرال کانادا با سرعتی بی سابقه پیش می رود، مقامات امنیتی نهادهای مربوطه در اداره پلیس، امنیت ملی و گذرنامه با پرونده ای روبرو هستند که به گونه ای با ایران، اسرائیل، کانادا، دبی و ونزوئلا مرتبط می شود.

ترینا کندی، بازرس و معشوقه آرین آذربار در طی دردل های خصوصی خود اسرار اداره امنیت ملی و واحد ویژه اداره گذرنامه کانادا را افشا کرده و به وی گفته است «دولت فدرال برای یکی از اعضای پیشین موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل یک گذرنامه کانادایی و هویت جدیدی ایجاد کرده تا در کانادا اقامت داشته باشد». بنا به ادعای وی، این مامور موساد در ترور المبحوح در دوبی دست داشته است.

منابع مطلع دولت محافظه کار کانادا در گفتگو با رسانه های کشور گفته اند «اتهامات متعدد و بسیار جدی مطرح شده اند و مقامات در حال تحقیق هستند. اما هنوز هیچ گونه شواهدی برای اثبات صحت این ادعاها ارائه نشده اند».

نشنال پست روز چهارشنبه ١٩ فوریه گزارش داد پس از افشای این اطلاعات و مطرح شدن اتهامات در ماه ژانویه، یک کارآگاه پلیس مونترال که از کار برکنار شده بود این اطلاعات را در اختیار آرین آذربار ایرانی تبار قرار داده است.

روزنامه های چاپ مونترال روز ٢٤ ژانویه گزارش دادند یک پلیس مسئول جنایات سازمان یافته در مونترال به اتهامات متعددی برای ارتباط با آرین آذربار از مقام خود برکنار شده است. این بازرس پلیس همان مردی است که اطلاعات در مورد هویت جدید جاسوس موساد در کانادا را در اختیار این مرد ایرانی تبار متهم به جاسوسی قرار داده بوده است.

نشنال پست می نویسد در اسناد پلیس مونترال احتمال جاسوسی آذربار برای دولت ایران مطرح شده است.

این مرد ایرانی تبار هرگونه ارتباط با ایران و مقامات جمهوری اسلامی را رد و ادعا کرده در سراسر عمرش فقط دو هفته در ایران بوده است.

آذربار به نشریات کانادا گفته است سفرهای متعدد او به ونزوئلا و تجارت محصولات ساختمانی برای پروژه های ساخت و ساز در این کشور و دیدار و علاقه شخصی او به هوگو چاوز از جمله عواملی بوده اند که مقامات دولتی کانادا به سفرها و مناسبات او مظنون شوند.
XS
SM
MD
LG