لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

وزیر دفاع کانادا: برای هر گونه اقدام در مورد ایران آمادگی داریم


وزیر دفاع کانادا: برای هر گونه اقدام در مورد ایران آمادگی داریم
وزیر دفاع کانادا: برای هر گونه اقدام در مورد ایران آمادگی داریم

وزیر دفاع دولت فدرال کانادا گفته است ارتش کشورش برای همه اقدامات احتمالی علیه ایران آماده است.

رسانه های کانادا از پیتر مک کی، وزیر دفاع دولت محافظه کار نقل کرده اند «ما از همه ابزار دیپلماتیک ( در قبال ایران) بهره خواهیم جست، اما واقعیت این است که ما باید برای پیش آمدهای احتمالی آماده باشیم و این امری است که وزارت دفاع ملی بسیار جدی تلقی می کند.»

وزیر دفاع کانادا ضمن تاکید بر برنامه ریزی و آمادگی نظامی مدام، در مصاحبه ای با شبکه خبری سان گفته است حکومت ایران با مردم خود رفتار «بیرحمانه و خشونت باری» دارد، از همکاری با بازرسان تاسیسات اتمی کشور سرباز می زند، در قبال اسراییل لحن خصمانه ای دارد و همه این مسائل برای کانادا و سایر کشورهای جهان نگران کننده هستند.

آقای مک کی گفته است کانادا نیز همچون کشورهای دیگر این خطر را بسیار جدی تقلی می کند و با شرکای بین المللی خود همکاری می کند.

وزیر دفاع کانادا خاطرنشان کرده کانادا در ارتباط با تحریمها به نقش راهبردی سازمان ملل متحد چشم دوخته و یکی از معدود کشورهایی بوده که شدیدترین تحریمها را علیه ایران اعمال کرده است.

دولت محافظه کار اتاوا از متحدان نزدیک و حامیان سرسخت اسراییل محسوب می شود و دولتمردان کانادا در سفر اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به این کشور بار دیگر بر حق اسراییل برای دفاع از خود تاکید ورزیدند و بر حمایت قطعی کانادا از این کشور مهر تایید نهادند.

در شرایطی که استفان هارپر، نخست وزیر کانادا ابراز امیدواری کرده است بحران اتمی ایران از راه دیپلماتیک حل و فصل شود، اما بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند در صورت تصمیم اسراییل به حمله پیشگیرانه به تاسیسات هسته ای ایران، کانادا از تصمیم این کشور حمایت خواهد کرد.

برخی از کارشناسان دفاعی و ناظران سیاسی امکان مشارکت کانادا در حمله پیشگیرانه به تاسیسات اتمی ایران را رد کرده و معتقدند آمادگی کانادا اساساً به معنای کمک احتمالی نیروهای دریایی در منطقه در صورت تصمیم ایران به مسدود کردن تنگه هرمز و یا اقدامات تلافی جویانه علیه حمله پیشگیرانه اسراییل به تاسیسات اتمی کشورش خواهد بود.

XS
SM
MD
LG