لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

رد تقاضای آمریکا برای استفاده ازپایگاه های بریتانیا


دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا
دولت بریتانیا می گوید در حال مذاکره با دولت آمریکا برسر نقاط ویژه در خاورمیانه است و احتمال اقدامات مشترک را بررسی می کند،‌ اما از حمله به ایران حمایت نمی کند.

دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، امروز جمعه خاطرنشان کرد که چنین همفکری ها و گفت و گوهایی با آمریکا و دیگر متحدان بریتانیا در جریان است و شامل احتمال استفاده نیروهای آمریکایی از پایگاه های نظامی بریتانیا در خارج از آن کشور است.

این بیانیه در پی گزارشی در روزنامه گاردین چاپ لندن منتشر شد. گزارش گاردین حاکی از آن بود که ایالات متحده از بریتانیا خواسته اجازه دهد آمریکا از پایگاه های بریتانیا در قبرس، اقیانوس اطلس و اقیانوس هند استفاده کند تا به جمع آوری و تجهیز نیروهای خود در خلیج فارس اقدام کند.

گاردین همچنین نوشته بود که این اقدام آمریکا در راستای تدارک آن کشور برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران انجام می گیرد.

دفتر آقای کامرون می گوید مذاکراتی در این خصوص در جریان است، اما از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

به گزارش چهارم آبان‌ماه روزنامه بریتانیایی گاردین، دیپلمات‌های آمریکایی از بریتانیا درخواست کرده‌اند تا پایگاه‌های نظامی خود در خلیج فارس و همچنین پایگاه‌های هوایی‌اش در دو جزیره آسانسیون، واقع در اقیانوس اطلس و «دیه‌گو گارسیا» در اقیانوس هند، را در اختیار آمریکا قرار دهد.

طبق این گزارش، وزرای بریتانیا با استناد به پیش‌نویس حکم دادستانی بریتانیا تأکید کرده‌اند که این اقدام غیرقانونی است و به همین دلیل از قبول آن سر باز زده‌اند.

در این پیش‌نویس آمده است که کمک‌رسانی به نیروهای نظامی‌‌ای که خود را برای «حمله‌ای بازدارنده» آماده می‌کنند «به وضوح» ناقض قوانین بین‌المللی است. گاردین می‌افزاید این پیش‌نویس نشان می‌دهد که از نظر بریتانیا، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در حال حاضر «تهدیدی روشن» به شمار نمی‌آید.

منابع آگاه به گاردین گفته‌اند که ایالات متحده درخواست خود را هنوز به طور رسمی به دولت بریتانیا ابلاغ نکرده است.

با این‌ حال، به گفته این روزنامه، به نظر می‌رسد بریتانیا با خودداری از حمایت آشکار از تقویت نظامی ایالات متحده، تصمیم دارد که تنها در صورت بروز درگیری وارد عمل شود.

بریتانیا و ایالات متحده تاکنون بارها بر حل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی تأکید کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG