لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۷

زمین لرزه بار دیگر استان بوشهر را لرزاندزمین لرزه ای به بزرگی ۵ و ۴ دهم در مقیاس ریشتر، بعد از ظهر چهارشنبه، منطقه ریگ در استان بوشهر را لرزاند.

به گزارش رسانه های ایران، این زمین لرزه ساعت ۱۴ و ۱۶ دقیقه، حوالی بندر ریگ در شهرستان گناوه استان بوشهر رخ داد.

ساعاتی پیش از آن، دو زمین لرزه دیگر، با قدرت کمتر به وقوع پیوسته بود که به گفته شاپور رستمی، معاون استاندار بوشهر، «بزرگی آنها به صورت تصاعدی افرایش یافت و همین موضوع اهمیت آمادگی برای زمین ‌لرزه‌های بعدی را بیشتر می‌کند.»

گزارشی در باره میزان خسارات و تلفات احتمالی این زمین لرزه منتشر نشده است.

این نخستین باری نیست که زمین لرزه مناطق مختلف استان بوشهر را به لرزه در می آورد؛ ۱۳ دی ماه سال گذشته، زلزله ای با بزرگی ۴ و ۸ دهم بندر کنگان را لرزاند که خسارات جدی در پی نداشت، اما در بیستم فروردین ۱۳۹۲ در منطقه کاکی شهرستان دشتی استان بوشهر وقوع زلزله ۶ و یک دهم ریشتری، ده ها کشته و صدها مجروح برجای گذاشت.

ایران کشوری زلزله خیز است و زمین لرزه در مناطق جنوبی کشور، به دلیل قرار گرفتن نیروگاه هسته ای بوشهر، اهمیت وقوع زلزله و خسارات احتمالی ناشی از آن را دوچندان می کند.

از این رو برخی از کشورهای همسایه ایران در حاشیه جنوبی خلیج فارس، نسبت به ایمنی نیروگاه هسته ای بوشهر و تبعات احتمالی که می تواند با وقوع زمین لرزه ای بزرگ برای منطقه به بار بیاورد، ابراز نگرانی می کنند.

سازمان انرژی اتمی ایران، ضریب امنیت نیروگاه بوشهر و مقاوت آن در برابر زلزله را بالا می داند و ادعا می کند که ساختمان و تاسیسات آن، توان مقاومت در برابر زلزله هایی با بزرگی ۸ ریشتر را دارد.
XS
SM
MD
LG