لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

داده‌های باز ایران: ۱۷ هزار میلیارد تومان به‌نام «محرومیت‌زدایی» به نهادهای زیر‌نظر خامنه‌ای اختصاص یافته است


آرشیو
آرشیو

پایگاه داده‌های باز ایران در روز ۲۱ خرداد گزارشی را در مورد بودجه «محرومیت‌زدایی» در جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

بنا بر این گزارش در سال ۱۴۰۳ دست کم ۱۷ هزار میلیارد تومان به نام «محرومیت‌زدایی» و «فعالیت اقتصادی در مناطق محروم» به نهادهای نظامی-اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری‌اسلامی تخصیص داده شده است.

این بودجه در مورد نهادهای نظامی، از جمله شامل تشکیل «قرارگاه‌های محرومیت‌زدایی» در سپاه و ارتش، کمک ۲۵۰۰ میلیارد تومانی به گروه‌های جهادی برای «فعالیت در مناطق محروم» و تحویل رایگان ۲۰۰۰ میلیارد تومان از اموال تملیکی دولت به «بسیج سازندگی» است.

اما در مورد بنگاه‌های اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری‌اسلامی نظیر ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد علوی و بنیاد شهید، بودجه‌ای تحت عنوان «حمایت از اشتغال با اولویت مناطق محروم» در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب مجموع بودجه اختصاص یافته برای «محرومیت زدایی» و «مناطق محروم» در مورد نهادهایی که مستقیما زیر نظر رهبری قرار دارند، به حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با اعتباراتی که برای پشتیبانی و حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر در اختیار سازمان‌های دولتی دیگر همچون کمیته امداد، سازمان بهزیستی و استانداری‌ها قرار می‌گیرد، رقم بالایی است.

این همه در حالی است که نهادهای زیر نظر رهبری به غیر از بودجه عمومی به منابع مالی غیرشفاف دیگری نیز دسترسی دارند که از جزئیات دقیق آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

XS
SM
MD
LG