لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۳

تصویب بودجه سال ۸۹ در شورای نگهبان


تصویب بودجه سال ۸۹ در شورای نگهبان
تصویب بودجه سال ۸۹ در شورای نگهبان

شاید اگر مشاجره دولت و مجلس شورای اسلامی بر سر لایحه هدفمند کردن یارانه ها بالا نمی گرفت، امروز مردم ایران جزئیات بیشتری از بودجه می دانستند. ماجرا از زمان طرح این لایحه در مجلس اغاز شد. مجلسی که متحد سیاسی دولت است در این مورد با آن اختلاف پیدا کرد زیرا از پیامد های اقتصادی اجرای پر شتاب لایحه وحشت داشت. در مواردی حتی رقم تورم ناشی از پرداخت یارانه نقدی به ۵۰ درصد هم رسید. به همین دلیل سرانجام توافق شد که با تأسیس یک سازمان همه درآمدها به حساب آن سازمان واریز شود و مجلس هم بر نحوه هزینه و برداشت از آن نظارت داشته باشد.

مجلس در عین حال از دولت خواست که از شتاب اجرای برنامه بکاهد. در حالی که بودجه باید در پاییز و یا در اوایل زمستان به مجلس ارسال شود با چند ماه تأخیر به مجلس آمد بی آن که دیدگاههای مجلس در آن منظور شده باشد. اجرای لایحه در کمیسیون تلفیق کند شد و درآمد دولت به نصف کاهش یافت. در واقع مجلس به دولت اجازه نداد تا از طریق آزاد سازی قیمت حاملان انرژی نظیر بنزین تا ۶۰۰ تومان به ازای هر لیتر، پول نقد به شهروندان کم درآمد بپردازد.
این در حالی است که در صحن علنی اتفاقی غیرمنتظره افتاد. بودجه بدون بررسی در جزئیات تصویب شد. علی لاریجانی در پاسخ اعتراض نمایندگان تنها گفت زمان نداشتیم.

همچنان که روز سه شنبه در حاشیه مصاحبه مطبوعاتی از تصویب آن در شورای نگهبان خبر داد.
اهمیت این عدم بررسی زمانی آشکار می شود که دولت تغییر قیمت ها را آغاز می کند بی آن که نمایندگان حق اعتراض داشته باشند. در واقع آنان از آن چه تصویب کرده اند خبر ندارند. به همین دلیل وزیر نیرو می تواند با صراحت بگوید که آب و برق گران خواهد شد حتی اگر لایحه هدفمند کردن یارانه ها اجرا نشود، در حالی که معلوم نیست در بودجه افزایش قیمت پیش بینی شده یا نه؟

در همین حال محمد رویانیان رئیس ستاد حمل و نقل و سوخت کشور می گوید بهای بنزین حداقل در بهار افزایش نخواهد یافت. شاید به همین دلیل است که کارشناسان اقتصادی حتی در جناح دولتی در پیش بینی سال آینده ای که تا چند روز دیگر در ایران آغاز خواهد شد، خوش بین نیستند.

XS
SM
MD
LG