لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

تصویب کلیات بودجه سال ۱۳۸۹


تصویب کلیات بودجه سال ۱۳۸۹
تصویب کلیات بودجه سال ۱۳۸۹

دولت دهم و مجلس شورای اسلامی در زمینه های اقتصادی اختلاف دارند و این اختلاف عقیده بیش از هر زمان دیگری در روزهای بررسی بودجه آشکار می شود. روز دوشنبه مجلس در اولین اقدام، کلیات بودجه ۸۹ را تصویب کرد. بودجه ای که نمایندگان می گویند تورم زاست.


احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در همین باره گفته است سال آینده تورم ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت و بیکاری و فقر هم اجتناب ناپذیر خواهد بود. سالی که دولت وعده پرداخت یارانه نقدی داده بود.

بودجه را دولت می نویسد و مجلس تصویب می کند و بر اجرای آن نظارت دارد. دولت موظف میزان درآمد و مخارج خود را کاملا شفاف اعلام کند.
در ایران به عنوان یک کشور تولید کننده نفت، دولت متکی به درآمد نفت است و برای آن که سهم شهروندان از این منابع ملی را پرداخت کند کالاهای اساسی نظیر سوخت، آب، برق و نان را با بهایی کمتر از قیمت واقعی عرضه می کند.

اگر دولتی نظیر دولت احمدی نژاد بخت یارش باشد و با افزایش طلایی قیمت جهانی نفت مواجه شود، می تواند مازاد درآمد را در بخش های عمرانی سرمایه گذاری کند. اما دولت احمدی نژاد که با وعده پول نفت بر سر سفره تهیدستان بر سر کار آمده، می کوشد شیوه کنونی پرداخت یارانه ها را تغییر دهد.

در واقع آن چه به لایحه هدفمند کردن یارانه ها معروف شده برمبنای آزادسازی بهای کالاهای اساسی که پیش از این با یارانه پرداخت می شد استوار شده تا به دولت امکان دهد این منابع مالی را به طبقاتی که نیازمند دریافت آن هستند، پرداخت کند.

گمانه زنی در باره این رقم از ماهانه ۸۰ هزار تومان آغاز شد تا ۴۰ هزار تومان.
در حالی که دولت مصر بود که همه قیمت ها را آزاد اعلام کند مجلس با آن مخالفت کرد و دلیل اقدام خود را تورم ناشی از تزریق پول به اقتصاد کشور اعلام کرد.

سرانجام قرار شد به جای آن که همه درآمد ناشی از اجرای این لایحه در اختیار دولت باشد سازمانی تأسیس شود و بر نحوه اجرای آن نظارت کند. در بودجه ۸۹ دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد از این محل پیش بینی کرده بود که مجلس آن را به ۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش داد. هرچند دیروز کلیات بودجه به تصویب رسید اما مخالفان از جزئیات آن خبر دادند. از جمله عوض حیدر پور، نماینده شهرضا گفت با وضعیت کنونی سال آینده یارانه نقدی به مردم پرداخت نخواهد شد. در حالی که از هم اکنون آزادسازی بهای بنزین تقریبا قطعی شده و تنها در مورد رقم آن توافق صورت نگرفته است.

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس هم گفته است که تورم ۵۰ درصدی در راه است و باید در انتظار رکود و بیکاری نیز بود. وی تأکید کرده که این بودجه اشکالات اساسی داشت اما تصویب شد.

این در حالی است که یکی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس معتقد است که مهمتر از آن چه اکنون در مجلس در باره بودجه ۸۹ مطرح است، یافتن پاسخ این پرسش است که موجودی حساب ذخیره ارزی چگونه هزینه شده است؟
موجودی حساب ذخیره ارزی که در زمان ریاست جمهوری خاتمی تأسیس شد، در سالهای اخیر محل نزاع دولت و مجلس بوده است. درباره این که آیا اقتصاد ایران توان تحمل تورم ۵۰ درصدی کنونی را دارد یا نه، یکی از نمایندگان به صراحت گفته مردم صدایشان در خواهد آمد.

XS
SM
MD
LG