لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۳

توضیح پلیس بریتانیا درباره حمله کنندگان به سفارت ایران در لندن


تصویری از حمله کنندگان به سفارت ایران در لندن، که در شبکه های اجتماعی منتشر شد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن اعلام کرد که چهار نفری که عصر جمعه ۱۸ اسفند بعد از بالا رفتن از دیوار سفارت و تظاهرات ضددولتی در بالکن طبقه اول ساختمان توسط پلیس دستگیر شدند، از طرفداران آیت الله سید صادق شیرازی بودند .

یک سخنگوی پلیس لندن اتهام دستگیرشدگان را ورود غیرمجاز به مقر هیات دیپلماتیک همراه با آسیب‌های ساختمانی اعلام کرد .

بر اساس توضیح پلیس، در این ماجرا هیچکس آسیب ندید و هر چهار معترض بعد از سه ساعت داوطلبانه پایین آمدند و بازداشت شدند. حمله چند روز پس از بازداشت حسین شیرازی، فرزند آیت الله شیرازی در ایران صورت گرفت.

خبرگزاری دولتی ایران خبر از اعتراض شدید دولت به سفیر بریتانیا در تهران داده است.

تهران، لندن و واشنگتن پیشتر نیز صحنه‌های حمله های اعتراضی به سفارتخانه‌ها بوده اند. از جمله در سال ۱۳۵۸ طرفداران آیت الله خمینی به سفارت آمریکا در تهران حمله کردند و دهها تن از دیپلماتها و کارمندان سفارت آمریکا را برای مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

سفارت بریتانیا در تهران و اقامتگاه کارکنان سفارت نیز حدود شش سال پیش مورد حمله گروهی قرار گرفت، که رسانه‌های دولتی آنها را دانشجویان معترض خواندند. در آن حمله خودروهای متعلق به سفارت به آتش کشیده شد و برخی وسایل شخصی کارکنان و لوازم متعلق به سفارت نیز تخریب شد. این حادثه تعطیلی سفارت بریتانیا را تا حدود ۴ سال به دنبال داشت.

در رویدادی دیگر، بهمن ماه سال ۱۳۹۴ معترضان به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی، به سفارت این کشور در تهران حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. این حادثه منجر به قطع رابطه عربستان سعودی با ایران شد و تنش‌های جدیدی بین دو کشور به وجود آورد.

پس از دستگیری برخی از حمله کنندگان به سفارت عربستان سعودی مشخص شد که عاملان اصلی حمله کننده به سفارت از وابستگان به سپاه پاسداران بوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG