لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

ادعای صدا و سیما: بریتانیایی زندانی در ایران یک "جاسوس نادر" است


کمال فروغی در کنار نوه‌اش. از او به عنوان مسن‌ترین زندانی متهم به جاسوسی در ایران نام می‌برند
کمال فروغی در کنار نوه‌اش. از او به عنوان مسن‌ترین زندانی متهم به جاسوسی در ایران نام می‌برند

خبرگزاری صدا و سیمای ایران شهروند بریتانیایی ایرانی‌تباری را که از چهار سال پیش در ایران زندانی است، یک "جاسوس نادر" نامید که همزمان با سفارتخانه بیش از ۳۵ کشور در تهران مرتبط بوده است.

به تازگی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، خواهان آزادی کمال فروغی، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار ۷۶ ساله شده بود.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا نیز در سفرش به تهران موضوع آقای فروغی را با رئیس جمهوری ایران درمیان گذاشت.

دولت ایران هنوز پاسخی به این درخواست‌ها نداده اما خبرگزاری صدا و سیمای ایران این فرد زندانی را که به اتهام جاسوسی به هفت سال زندان محکوم شده، این گونه معرفی کرده است: "متهم از سرمایه داران پیش از انقلاب و عضو حزب جبهه ملی بود که پس از پیروزی انقلاب از کشور خارج شد و تمام سرمایه خود را به انگلیس برد. کمال-ف در سال ۱۳۶۸ به طور مشکوکی به ایران بازگشت و فعالیتهای اقتصادی خود را در حوزه های نفت و انرژی آغاز کرد."

بنا بر این گزارش اتهام آقای فروغی این است که "به عنوان یک عنصر نفوذی در وزارت نفت تلاش می‌کرد عقد قراردادها و پروژه‌های بخش نفت و گاز ایران را با شرکت‌های انگلیسی تسهیل کند."

جذب افراد متخصص برای حضور در "سمت‌های آینده نظام" در حوزه نفت و انرژی "در راستای پیشبرد اهداف مشترک بیگانگان" از دیگر اتهاماتی است که در گزارش صدا و سیما برای کمال فروغی آمده است.

XS
SM
MD
LG