لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

نفتکش بریتانیایی از بیم اقدام تلافی جویانه ایران حرکت به سمت تنگه هرمز را متوقف کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شبکه خبری بلومبرگ گزارش داد که یک نفتکش بریتانیایی از بیم اقدام تلافی جویانه ایران در مقابل توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق، از تنگه هرمز عبور نکرد و در خلیج فارس لنگر انداخت.

این شبکه روز دوشنبه ۱۷ تیر گزارش داد که نفتکش «بریتیش هریتیج» با یک میلیون بشکه نفت از آب‌های جنوب عراق دور زده و به سمت تنگه هرمز در حرکت بود اما در خلیج فارس در آب‌های عربستان لنگر انداخت و به حرکت خود ادامه نداد.

بلومبرگ به نقل از یک فرد آگاه به موضوع گزارش داد که کشتی متعلق به بریتیش پترولیوم از بیم توقیف شدن توسط جمهوری اسلامی ایران توقف کرده و حرکت خود به سمت تنگه هرمز را ادامه نداده است.

هفته گذشته نفتکش «گریس ۱» که حامل دو میلیون بشکه محموله نفتی ایران بود هنگام ورود به دریای مدیترانه توسط نیروی دریایی بریتانیا در جبل الطارق توقیف شد. بنا به اعلام دولت جبل‌الطارق توقیف این نفتکش به این دلیل صورت گرفت که محموله نفتی را به سوریه میبرد و ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه بود که از سال ۲۰۱۱ به اجرا درآمد.

سرپرست وزارت خارجه اسپانیا نیز اعلام کرد که توقیف ابرنفتکش ایرانی، به دنبال درخواست ایالات متحده از بریتانیا صورت گرفت.

مقام های جمهوری اسلامی به این اقدام اعتراض کردند و در آخرین واکنش، روز دوشنبه امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، از اقدام نیروی دریایی بریتانیا در توقیف نفتکش ایرانی با عنوان «راهزنی دریایی» یاد کرد و گفت که از سوی ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند.

در هفته‌های گذشته در پی حمله به نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات و دریای عمان، ایالات متحده ایران را مسئول این حملات معرفی کرد. دولت بریتانیا نیز این ارزیابی دولت آمریکا را تایید کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG