لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۳

وزیر خارجه بریتانیا: اروپا برای حفاظت کشتی‌ها در تنگه هرمز نیروی مشترک تشکیل خواهد داد


جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا خواستار تشکیل یک نیروی دریایی اروپایی جهت حفاظت از کشتیرانی آزاد و عبور امن از تنگه هرمز شد تا با آنچه که «دزدی دریایی ایران خواند»، مقابله کند.

وزیر خارجه بریتانیا که روز دوشنبه ۳۱ تیر پس از حضور در جلسه کبرا، کمیته اضطراری دولت بریتانیا، در پارلمان این کشور حاضر شد، تصمیم کشورش برای نحوه پاسخ به اقدام ایران در توقیف کشتی بریتانیایی «استنا ایمپرو» را برای نمایندگان تشریح کرد.

او گفت: «طبق قوانین بین المللی ایران هیچ حقی برای جلوگیری از عبور کشتی نداشته است. این اقدام یک دزدی دریایی حکومتی است.»

آقای هانت اضافه کرد: «ما اکنون در پی ایجاد یک ماموریت حفاظت دریایی اروپایی برای پشتیبانی از مسیر امن کشتیرانی در منطقه هستیم.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ تیر از توقیف نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» خبر داد. این نفتکش از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی در حرکت بود.

مایک پمپئو در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفت که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف می‌کند.

پیشتر، در پی توقیف یک نفتکش ایران از سوی مقام‌های جبل‌الطارق و با کمک نیروی دریایی بریتانیا، مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که این کار را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

مقامات بریتانیا و جبل الطارق اعلام کردند که این کشتی حامل نفت برای سوریه بود، از این رو تحریم های اروپا را نقض کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG