لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

بريتانيا صادرات اقلام تخصصی به ايران را محدود می کند


بريتانيا صادرات اقلام تخصصی به ايران را محدود می کند
بريتانيا صادرات اقلام تخصصی به ايران را محدود می کند

گاردين زير عنوان "بريتانيا صادرات به ايران را محدود می کند" می نويسد بريتانيا در نظر دارد صادرات به ايران را بيشتر محدود کند زيرا دولت پذيرفته است اين خطر وجود دارد که وسائل و تجهيزات تخصصی فعلا مجاز برای فروش به آن کشور خاورميانه ای ممکن است به پيشبرد برنامه اتمی اش کمک کند.

دولت بريتانيا تا اين ماه به شرکت های بريتانيائی اجازه می داد اقلامی نظير لوله های فلزی مقاوم دربرابر فشار(nickel alloy pipes)، پمپ های مکنده (vacuum pumps)، اشعه ياب ها (radiation detectors)، طيف سنج ها (spectrometers)، کوره های حرارتی (heat furnaces)، و واشرهای مخصوص (specialised gaskets) را به ايران صادر کنند.

چنين تجهيزاتی جزو ليست اتحاديه اروپا در مورد اقلام دارای کاربرد دوگانه بود، که چون می توانست در برنامه اتمی ايران نيزاز آنها استفاده شود، مجوزهای صادراتی ، مورد به مورد صادر می شد.

اما مارک پريسک (Mark Prisk) وزير بازرگانی در يک بيانيه پارلمانی تصديق کرد خطر استفاده ايران از آنها برای پيشبرد برنامه اتمی اش چنان زياد است که بايد گامی فراتر برداشت.

نگرانی های فزاينده ای وجود دارد که رژيم ايران به قابليت توليد بمب اتمی نزديک شده است، که با توجه به تکنولوژی موشکی اش می تواند خطری عليه جنوب اروپا و مناطقی ديگر در خاورميانه باشد.

مايک گيپز (Mike Gapes) عضو کميته امورخارجی مجلس عوام بريتانيا، که اوضاع ايران را به دقت پيگيری می کند، می گويد تعميم ممنوعيت های صادراتی اقدامی منطقی است. وی گفت خطر در اين است که رژيم ايران در آينده ای نزديک به قابليت توليد سلاح اتمی دست يابد و بايد نگران بود که در آن موقع اسرائيل چه خواهد کرد؟.

XS
SM
MD
LG