لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

دیدار نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری ایران برای نخستین بار پس از انقلاب


برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی در ایران، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در نیویورک با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

دفتر نخست وزیر انگلیس با اعلام این خبر، اضافه کرد که دیدار دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و حسن روحانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود و قرار است آقای کامرون طی آن درباره ایجاد هر چه قوی‌تر یک اتحاد علیه شبه نظامیان دولت اسلامی(داعش) با ئیس جمهوری ایران گفت و گو کند.

گزارش‌ها به نقل از برخی منابع خبری در لندن هم حاکی از آن است که نخست وزیر انگلیس قرار نیست درباره برنامه هسته‌ای ایران مذاکره‌ای با حسن روحانی داشته باشد بلکه هدف از این گفت و گو، قوی‌تر کردن ائتلاف بین المللی علیه «داعش» است.

شبه نظامیان داعش، که بخش‌های وسیعی از شمال عراق و سوریه را در کنترل خود دارند، طی هفته‌های گذشته یک شهروند انگلیسی را سر بریده‌اند. به دنبال آن نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که این گروه را نابود خواهد کرد. گفته می‌شود آقای کامرون در سخنرانی خود در سازمان ملل قرار است از رهبران جهان بخواهد تا برای مبارزه علیه شبه نظامیان افراطی، متحد شوند.

روابط ایران و انگلیس پس از انقلاب فراز و فرودهای بسیاری داشت. اندکی پس از روی کار آمدن محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ خورشیدی، دو کشور روابط دیپلماتیک را از سرگرفته و سفرای خود را مبادله کردند اما این روابط با سیاست‌های خارجی دولت محمود احمدی‌نژاد به سردی گرایید تا اینکه با حمله دانشجویان بسیجی به سفارت انگلیس و اقامت‌گاه کارکنان این سفارتخانه در قلهک، دولت انگیس رسما سفاتخانه خود در ایران را تعطیل کرد و روابط دو کشور به حالت تعلیق درآمد.

ایران و انگلیس با روی کار آمدن حسن روحانی، توافق کردند که روابط خود را با انتخاب کنسول غیرمقیم از سر بگیرند.

XS
SM
MD
LG