لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

وزیر دفاع بریتانیا: ایران در برابر میل انتقامجویی مقاومت کند و به رفتار عادی بازگردد


وزیر دفاع بریتانیا چالش های امنیتی کنونی را پیامد سیاست های تهاجمی جمهوری اسلامی دانست و رژیم ایران را به خودداری از انتقام جویی برای مرگ قاسم سلیمانی ترغیب کرد.

به گزارش نشریه تلگراف، بن والاس روز سه شنبه ۱۷ دی در پارلمان بریتانیا در تشریح سیاست های دفاعی بریتانیا پس از تحولات اخیر در عراق و کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا گفت که الگوی رفتاری تهاجمی ایران، از جمله حمله به مخالفان خود در اروپا و ربودن کشتی‌های غیرنظامی، هیچگاه بدون چالش نبوده است.

وی افزود که بعد از کشته شدن سرلشکر قاسم سلیمانی در حمله پهپادی ایالات متحده، بریتانیا برای محافظت از شهروندان و منافع خود در خلیج فارس «اقدامات فوری» را اتخاذ کرده است.

آقای والاس اضافه کرد: «دولت پادشاهی بریتانیا ایران را به بازگشت به رفتار مانند یک کشور عادی و مقاومت در برابر میل انتقام‌جویی ترغیب می کند.»

همزمان، وزیر دفاع آلمان نیز افزایش تنش در منطقه را به دلیل اقدامات جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت که مسئولیت کاهش تنش نیز با ایران است.

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در حمله هوایی پهپاد ارتش آمریکا در بغداد، تاکید مقام های جمهوری اسلامی به انتقام جویی به نگرانی ها از افزایش تنش در منطقه افزود.

در عین حال، مقام‌های آمریکا روز سه شنبه با اشاره به ارتقاء آمادگی نظامی در داخل ایالات متحده و آمادگی برای یک سوءقصد احتمالی به یک فرمانده نظامی آمریکا اعلام کردند که برای واکنش ایران آماده اند. آنها در تمام آبراه‌های حیاتی خاورمیانه به شناورها نسبت به «اقدام احتمالی ایران» علیه منافع دریایی ایالات متحده در منطقه هشدار داده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG