لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

بريتانيا تحريم های مالی سخت و جديدی را عليه ايران تدارک می بيند


بريتانيا تحريم های مالی سخت و جديدی را عليه ايران تدارک می بيند
بريتانيا تحريم های مالی سخت و جديدی را عليه ايران تدارک می بيند

گاردين زير عنوان "برنامه ريزی ديويد کامرون برای تحريم های جديد عليه ايران با همکاری آمريکا و فرانسه" می نويسد همزمان با نگرانی های حاکی از ضعيف بودن مصوبات سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا در بازداری ايران از توليد تسليحات اتمی، بريتانيا برای وضع تحريم هائی جديد و سخت عليه ايران مشارکت با آمريکا و فرانسه را تدارک می بيند.

ديويد کامرون نخست وزيربريتانيا که ايران را "دولتی منفور در صحنه بين المللی" توصيف کرده است برای هدف گرفتن امورمالی اين دولت از مقامات دولت خود خواستار شکل بخشيدن به ائتلافی از متحدين همفکر شده است.

براساس برنامه آقای کامرون، بريتانيا، آمريکا و فرانسه، تحريم هائی هماهنگ شده را، جدا از مصوبات سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا، عليه ايران وضع و اعمال خواهند کرد.

آقای کامرون قصد خود را در اين زمينه پس از ملاقاتی که در دوحه با حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی همتای قطری اش داشت مطرح ساخت.

آقای کامرون گفت ايران موجبی برای نگرانی باقی مانده است زيرا قصد دارد تسليحات اتمی فراهم کند. وی گفت ايران هم اينک از تحريم هائی بين المللی رنج می کشد، اقتصادش ضعيف و آسيب پذير شده است، و رژيم فقط با سرکوبی مخالفان سياسی اش به بقای خود ادامه می دهد.

آقای کامرون گفت بريتانيا و متحدان بين المللی اش کماکان برای مذاکره آماده اند اما نه مذاکره برای وقت کشی، و به جستجو برای راههای اعمال فشار بيشتر ادامه می دهند.

آقای کامرون گفت ما با تمام قدرت تلاش خواهيم کرد که تحريم های بين المللی اجرا شود و افزود من از مقامات دولت خود خواسته ام ببينند در اين زمينه مهم چه اقدامات ديگری می توان انجام داد.

مقامات تاکيد می کنند که برنامه جديد به معنای انتقاد از اتحاديه اروپا و يا سازمان ملل متحد نيست هرچند که در مورد روسيه و ايتاليا به سبب کندی درنحوه به اجرا گذاشتن تحريم ها ناخشنودی هائی وجود دارد.

بريتانيا می گويد تحريم هائی که در پائيزعليه صنايع نفت و گاز ايران وضع شد موثر است اما روند اجرائی آن ها را کند می بيند زيرا اتحاديه اروپا معمولا بعد از سازمان ملل متحد وارد عمل می شود.

XS
SM
MD
LG