لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

تهران موضع خود را در پرونده سنگسار عوض می کند


تهران موضع خود را در پرونده سنگسار عوض می کند
تهران موضع خود را در پرونده سنگسار عوض می کند

نیویورک تایمز زیرعنوان «ایران در حال تغییر جرم زن محکوم به زنا به قتل است» می نویسد به نظر می رسد ایران به انتقادهای بین المللی از نحوه رسیدگی به پرونده زنی که به مجازات مرگ از طریق سنگسار محکوم شده است با مطرح ساختن این نظر که وی نه تنها برای زنا بلکه در ارتکاب قتل نیز مقصر و گناهکار است واکنش نشان می دهد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز سه شنبه در نخستین پاسخ رسمی به پیشنهاد این هفته رئیس جمهوری برزیل در مورد اعطای پناهندگی به سکینه آشتیانی، زن ایرانی ۴۳ ساله، گفت رئیس جمهوری برزیل کاملا از جریان پرونده مطلع نیست و آگاهی از جزئیات موارد محکومیت، مسئله را برای او روشن خواهد کرد.

پیش از این اظهار نظر، سایت محافظه کار جهان نیوز، بدون ذکر منبع، خبر داده بود خانم آشتیانی در قتل شوهر خود مجرم شناخته شده است اما قضات به این جهت که جزئیات قتل بسیار مشمئز کننده بود وسائل ارتباط جمعی را با خبر نکردند.

رئیس جمهوری برزیل پیشتر درخواست فعالان حقوق بشر در مورد استفاده از مناسبات دوستانه خود با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، را برای اعمال نفوذ در پرونده رد کرده بود، اما به نظرمی رسد در جریان یکی از مبارزات انتخاباتی در حمایت از زنی که پیشتر رئیس امور اجرائی ریاست جمهوری بود، و او وی را به عنوان جانشین خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری برگزیده است، تغییر جهت داد.

لس آنجلس تایمز زیر عنوان «آژانس سازمان ملل متحد در امور آوارگان می گوید وکیلی که از زن ایرانی درگیر در پرونده سنگسار دفاع کرد در ترکیه است» می نویسد سخنگوی این آژانس روز چهارشنبه گفت فرصت استفاده از گزینه درخواست پناهندگی به روی او باز است.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، محمد مصطفائی، از روز بیست و سوم ژوئیه، پس از آنکه چند ساعت در زندان اوین تهران مورد بازجوئی مقامات قوه قضائیه قرار گرفت، ناپدید شده بود.

یک دیپلمات اروپائی در آنکارا می گوید مقامات ترکیه با سفارتخانه های چند کشور اروپائی در تماس اند تا ببینند آیا آنها حاضرند به این وکیل مدافع پناهندگی بدهند یا نه.

XS
SM
MD
LG