لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

برزيل به سرکوبی های وحشيانه در ايران بی اعتناست؟


واشنگتن پست در سرمقاله ای زيرعنوان "سراغ ايران رفتن برزيل بی اعتنائی به سرکوبی هائی وحشيگرانه است" می نويسد يکشنبه گذشته ايران پنج ناراضی کرد، ازجمله زنی ۲۸ ساله را به دار آويخت که گفته بود برای اعتراف به اتهامات تروريستی شکنجه شده است. ايران روز دوشنبه اعلام کرد برای مازيار بهاری، ژورناليست کانادائی ايرانی تباری که انتخابات آلوده به تقلب سال گذشته رياست جمهوری را برای نيوزويک پيگيری ميکرد، حکم غيابی مجازات ۷۴ ضربه شلاق و سيزده سال حبس در زندان صادر شده است. اين احتمالا شروع يک موج خشن سرکوبی با هدف جلوگيری ازبرگزاری اجتماعات اپوزيسيون جنبش سبز،پيشاپيش سالگرد انتخابات درماه آينده است.

اما روز شنبه لوئيز ايگناسيو لولا دا سيلوا رئيس جمهوری برزيل در تلاشی ديگر برای تعامل با محفل افراطی آيت الله علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد وارد تهران ميشود. آقای لولا، و عبدالله گل، رئيس جمهوری ترکيه مدعی آخرين تلاش در کسب توافقی با رژيم هستند که بتواند از برقراری دور ديگری از تحريم های سازمان ملل متحد عليه برنامه اتمی ايران جلوگيری کند. ولی هيچکس در خارج از محدوده دولت های اين دو تصور نميکند توفيقی حاصل شود. ضمنا، آيا آقای لولا حتی اين زحمت را به خود ميدهد که خونريزی اين هفته ميزبانانش را مطرح کند؟ بعيد است.

جناحی که کودتای تابستان گذشته را با پشتيبانی پاسداران انقلاب درايران ترتيب داد، بعد از آن بارها نشان داده است که نه به اقدام درتحقق بخشيدن به خواست های مردم خود علاقمند است و نه به عملی ساختن خواست های شورای امنيت سازمان ملل متحد. اين جناح بهمان اندازه که در سرکوبی ها بی رحمی بخرج ميدهد در پيشبرد غنی سازی اورانيوم فعال است، و اکنون در کارساختن نسل جديدی ازسانتريفيوژهاست.

پافشاری رهبران برزيل و ترکيه برای مذاکره با قانون شکنان تا حدودی ناشی از جاه طلبی هائی است که ميخواهند نشان بدهند رهبران قدرت های درحال رشدی هستند که می توانند به آمريکا بی اعتنا باشند.

دولت اوباما اين رويکرد برزيل و ترکيه را قبول ندارد. هيلاری رادم کلينتون وزير امور خارجه آمريکا، به گفته سخنگويش، روز پنجشبه به وزير امورخارجه ترکيه گفته است ديپلماسی جاری ايران تلاشی در جهت بازداری شورای امنيت از وارد شدن به مرحله اقدام است، بی آنکه خود گامی برای برطرف ساختن نگرانی های بين المللی از برنامه اتمی اش برداشته باشد. اما دولت اوباما کماکان در مقابل يک توهم آسيب پذير است. خانم کلينتون اخيرا گفته است تحريم ها می تواند به مذاکراتی با حسن نيت بيانجامد که پرزيدنت اوباما پانزده ماه پيش خواستارآن شده بود.

دلايل اين نتيجه گيری به همان اندازه دلايل سفر آقای لولا و آقای گل به تهران اشتباه است. رژيمی که فعالانه در قتل مردمانش درگيراست وارد مذاکراتی با حسن نيت نمی شود. اگر قراراست درايران دگرگونی و تحولی رخ دهد بايد از کسانی شروع شود که اين دورئيس جمهوری اقدامات سرکوب گرانه آنان را ناديده گرفته اند.

XS
SM
MD
LG