لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

رئیس جمهوری برزیل در تهران


لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری برزیل برای شرکت در نشست سران گروه ۱۵ و ملاقات های دوجانبه با رهبران جمهوری اسلامی در تهران به سر می برد.

پرزیدنت لولا دا سیلوا روز یکشنبه در تهران با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، ملاقات و از جمله درباره برنامه اتمی جمهوری تهران با آنان گفت و گو کرد.

رهبر برزیل امیدوار است که تهران را به موافقت با مبادله سوخت هسته ای و پرهیز از صدور قطعنامه چهارم تحریمی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، متقاعد سازد.

پیشنهاد انتقال سوخت به خارج از کشور، که از سوی تهران رد شده است از ایران می خواهد اورانیوم کمتر غنی شده خود را برای غنی سازی بیشتر و قابلیت استفاده در رآکتور تحقیقاتی پزشکی، به خارج بفرستد.

مقامات ارشد آمریکایی و روسی گفته اند تلاش های برزیل، «آخرین فرصت» ایران برای پرهیز از تحریم های جدید است.
کمی پیش از ورود آقای دا سیلوا به تهران، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی شرایط برای توافق هسته ای میان تهران و غرب را مساعد خواند.

برزیل و ترکیه تلاش کرده اند در جلوگیری از صدور قطعنامه تحریمی چهارم علیه ایران، به تهران کمک کنند. هر دو این کشورها اعضای غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند.

منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مراسم افتتاحیه نشست سران گروه ۱۵، قدرت های جهان را به نادیده گرفتن کشورهای در حال توسعه متهم کرد. او همچنین وضعیت فعلی در عراق و افغانستان را نمونه هایی از مداخله کشورهای قدرتمند در نظم جهانی خواند.

گروه ۱۵ در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد و اکنون ۱۸ عضو دارد از جمله ایران، برزیل، ونزوئلا، مصر، اندونزی، هند، الجزایر، آرژانتین، شیلی، جامائیکا، کنیا، نیجریه، مالزی، مکزیک، پرو، سنگال، سری لانکا و زیمبابوه را در بر می گیرد.

برخی رهبران گروه ۱۵ قرار است روز دوشنبه وارد تهران شوند.

لولا دا سیلوا در رأی هیأت بلندپایه برزیلی در تهران است.

XS
SM
MD
LG