لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۰

انتقاد وزیر خارجه برزیل از تلاش های آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه تهران


خبرگزاری های ایرانی می گویند وزیر خارجه برزیل از تلاش های جهانی به رهبری آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران، انتقاد کرد.

سلسو آموریم، این اظهارات را روز دوشنبه در تهران و در آغاز سفر دو روزه اش به ایران، ایراد کرد.

خبرگزاری های داخلی ایرانی می گویند وزیر خارجه برزیل به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت اعمال تحریم های جدید علیه تهران، اقدامی «منفی» و «ناعادلانه» است.

سلسو آموریم، وزیر خارجه برزیل روز دوشنبه گفت برزیل از گسترش «فعالیت های هسته ای صلح آمیزی» که به نفع مردم ایران باشد، حمایت می کند همانگونه که از چنین فعالیت هایی برای مردم برزیل نیز حمایت می کند.

ایالات متحده آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش مخفیانه برای تولید سلاح اتمی متهم می کنند و واشنگتن در صدر کشورهایی است که به برزیل و دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد فشار می آورند تا قطعنامه چهارم تحریم علیه ایران را تأیید کنند.

تهران میگووید برنامه اتمی اش اهداف صلح آمیز دارد. برزیل درباره رأیی که به قطعنامه تحریم ایران خواهد داد اشاره ای نکرده است.

جمهوری اسلامی به عنوان بخشی از کمپین دیپلماتیک خود در جلوگیری از صدور قطعنامه چهارم تحریمی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، به دنبال روابط نزدیک تر با برزیل بوده است.

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور برزیل قصد دارد ماه آینده به ایران سفر کند. ایران و برزیل شرکای اقتصادی عمده یکدیگرند.

منوچهر متکی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در ادامه تلاش برای جلویگیری از صدور قطعنامه سازمان ملل علیه تهران، از بوسنی دیگر عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد دیدار کرد.

آقای متکی در سارایوو با سون آلکالای، نخست وزیر و حارث سیلاجیچ، رئیس مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی، ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG