لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

گرانی امان مردم را بریده است؛ نماینده مجلس می‌گوید مردم کمتر خرید کنند


علاءالدین بروجردی، نماینده بروجرد و رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفته است که با وجود گرانی کالاها «حجم خریدها» بیشتر شده است. او توصیه کرده است که «اگر مردم خرید نکنند، قیمت بسیاری از کالاها ارزان می‌شود.»

به گزارش وب‌سایت خانه ملت، بروجردی با اشاره به این‌که مردم باید در برابر افزایش قیمت‌ها «مقاومت» کنند، گفته است که با وجود گرانی اقلام خوراکی و به جای این‌‌که «حجم خرید کاهش پیدا کند و مردم از حضور در بازار خودداری» کنند، در حال حاضر «استقبال بیشتری از خرید صورت می‌گیرد و تمایل آنها برای خرید افزایش» پیدا می‌کند.

انتقاد این نماینده قدیمی مجلس شورای اسلامی در حالی است که مردم از گرانی و عملکرد مقامات انتقاد دارند.

مقام های آمریکا پیشتر بارها گفتند که فساد حکومت ایران و همچنین خرج کردن منابع مردم برای تروریست های خاورمیانه، عامل مشکلات اقتصادی در ایران است.

پیشتر مرکز آمار ایران گزارش داده بود که در فروردین ماه ١٣٩٨ نرخ تورم نقطه به نقطه نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۵۱.۴ درصد رسیده است. این بدان معناست که خانواده‌‌ها به طور میانگین ۵۱.۴ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

این برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته است که نرخ تورم نقطه به نقطه در ایران از مرز ۵۰ درصد عبور کرده است. ایران همچنین برای چهارمین ماه پیاپی شاهد نرخ تورم نقطه به نقطه بیش از ۴۰ درصد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG