لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

انتقاد تند دولت آبادی به وزارت ارشاد: سالهاست حقوق من زیر پا له شده است


محمود دولت آبادی نسبت به فروش نسخه جعلی کتاب «زوال کلنل» اعتراض کرد و خطاب به مقامات وزارت ارشاد گفت که سالهاست حقوق او به عنوان یک نویسنده، زیر پا له شده است.

دولت آبادی که روز یکشنبه در نشستی به مناسبت هفته کتاب سخنرانی می‌کرد، خطاب به معاون فرهنگی وزارت ارشاد که در جلسه حاضر بود گفت: «اهل گله نیستم... الان هم گله نمی‌کنم که سالهاست حقوق مدنی و انسانی من زیر پا له شده است. حق کار، بازنشستگی، بیمه نشر آثار، حق پیگیری سرقت آثار من در سینما و تلویزیون زیر پا له شده است،... می‌خواهم از مسولان ارشاد بپرسم که چرا این کتاب مرا جعل کرده‌اند و در شهرستان‌ها به اسم من به فروش می‌رسد و کسی نیست که جلو آن را بگیرد؟»

اشاره محمود دولت آبادی به انتشار نسخه‌های تقلبی کتاب «زوال کلنل» و فروش آن در بازار است. کتاب «زوال کلنل» اثر این نویسنده از سال ۱۳۸۷ در انتظار دریافت مجوز در وزارت ارشاد به سر می‌برد و هنوز مجوز انتشار را دریافت نکرده است. به گفته دولت آبادی، این کتاب در دولت پیشین یکبار از سوی وزارت ارشاد با ۶۱ مورد اصلاح برگشت داده شد اما پس از آن اصلاحات، ارشاد دوباره کتاب را با ۲۱ مورد اصلاحات جدید بازگردانده شد.

دولت آبادی زوال کلنل را در دهه ۶۰ نوشته است و داستان زندگی یک نظامی حکومت شاهنشاهی پس از انقلاب است. این کتاب اگر چه نتوانست مجوز انتشار در ایران را دریافت کند، اما به زبانهای انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و عبری منتشر شده است.

دولت آبادی در جلسه‌ای که با حضور عباس صالحی معاون وزیر ارشاد برگزار شد به انتشار نسخه جعلی کتاب و فروش آن در ایران به زبان فارسی اعتراض کرد. او گفت که اخباری دریافت کرده است که ناشری در افغانستان نسخه جعلی زوال کلنل را منتشر کرده و این کتاب در شیراز و مشهد به فروش رسیده است.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه این کتاب هنوز اجازه انتشار به زبان فارسی را نیافته، جعلی خواندن این نسخه از آن رو باشد که احتمالا کتاب عرضه شده از نسخه انگلیسی یا آلمانی به فارسی برگردانده شده و بدین ترتیب دیگر کتابی نیست که دولت آبادی به فارسی نوشته است.

اگر چه این کتاب در دوره پیشین وزارت ارشاد اجازه انتشار نیافت اما با روی کار آمدن دولت روحانی، امیدها برای دریافت مجوز آن پررنگ شد. پنجشنبه 22 آبان وزیر ارشاد در پاسخ به خبرنگاران درباره آخرین وضعیت کتاب «زوال کلنل» گفت که خودش شخصا این کتاب را می‌خواند و اگر اصلاحات انجام شده قابل قبول باشد، مجوز خواهد گرفت.

زوال کلنل تا کنون توانسته به عنوان نامزد جایزه «بوکر» آسیایی در سال ۱۳۹۰، برنده جایزه‌ یان میخالسکی در سال ۲۰۱۳ در سوئیس و نامزد جایزه‌ ادبی آمریکا برای بهترین کتاب ترجمه به زبان انگلیسی معرفی شود.

XS
SM
MD
LG