لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

استارلینک در اپراتورهای داخلی فیلتر شد؛ برای اینترنت ماهواره‌ای «نیاز به نصب آنتن» نیست


آرشیو.
آرشیو.

پس از آنکه ایلان ماسک، کار‌آفرین آمریکایی از فعال شدن «اینترنت ماهواره‌ای» بر فراز آسمان ایران خبر داد، گزارش رسانه‌های داخلی حاکی از فیلتر شدن سایت مجموعه «استارلینک» برای جلوگیری از ثبت سفارش شهروندان توسط برخی اپراتورها است.

به گزارش تارنمای «دیجیاتو» که به اخبار حوزه فناوری اطلاعات در ایران می‌پردازد، بررسی‌ها نشان می‌دهد «پس از جدی شدن» ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در کشور، سایت این شرکت «روی اکثر اپراتورهای همراه و ثابت» فیلتر شده است.

این اقدام هماهنگ و محدودکننده اپراتورهای داخلی در حالی است که پیشتر عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات دولت جمهوری اسلامی ایران در واکنش به احتمال ارائه اینترنت ماهواره‌ای، آن را «بعید» دانسته بود.

روز جمعه یبکم مهرماه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، توییتی را درباره صدور مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا با هدف «پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات» برای مردم ایران و دسترسی بیشتر آنها به ارتباطات دیجیتال برای مقابله با سانسور حکومت جمهوری اسلامی منتشر کرد که ایلان ماسک، کار‌آفرین آمریکایی نیز اندکی بعد طی توییتی کوتاه در پاسخ او نوشت: «استارلینک فعال می‌شود...»

از سوی دیگر، وزیر پیشین ارتباطات دولت جمهوری اسلامی ایران هم در کانال تلگرامی خود نوشته است که برای «حضور در شبکه فیلتر‌گریز» نیازی به نصب «آنتن‌های استارلینک» در «همه جا» نیست.

محمدجواد آذری جهرمی در ادامه آورده است: گوشی هر فرد «احتمالا میکروبی‌تی‌اس» یک شبکه فیلترگریز خواهد بود و اصولا چالش «هزینه یا ظرفیت» در این میان جدی نیست.

به رغم ادامه قطع سراسری اینترنت در ایران و افزایش خشونت نیروهای امنیتی در سرکوب مخالفان، معترضان همچنان در خیابان‌های بسیاری از شهرهای ایران در حال اعتراض هستند هیچ چیز حریف این معترضان نشده؛ نه قطع اینترنت نه راهپیمایی حکومتی.

در کنار اقدامات گسترده جمهوری اسلامی ایران برای محدودسازی دسترسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت و قطع چندین باره آن طی روزهای اخیر، هم‌زمان گروه هکری بین‌المللی انانیموس اعلام کرده است که در راستای اهداف بشردوستانه، حمله‌های سایبری به وب‌سایت‌های حکومتی در ایران که با استقبال بسیاری از کاربران مواجه شده، ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG