لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

انفجار در پادگان سپاه در ملارد کرج


تصویری از حرکت آمبولانس و هلیکوپتر در محل افنجار. ۱۲ نوامبر ۲۰۱۱
تصویری از حرکت آمبولانس و هلیکوپتر در محل افنجار. ۱۲ نوامبر ۲۰۱۱

ظهر روز شنبه صدای یک انفجار مهیب کرج را لرزاند. برخی شاهدان گفته اند که صدای انفجار تا کیلومترها دورتر از محل حادثه نیز شنیده شده است.

منابع رسمی دقایقی پس از حادثه اعلام کردند که انفجار در یک انبار مهمات متعلق به سپاه پاسداران در شهرستان ملارد در استان البرز و در نزدیک روستای بیدگنه رخ داده است. در حالی که در ساعات اولیه به دلایل امنیتی از حضور نیروهای امدادی غیرنظامی به محل جلوگیری شد سرانجام این مجوز برای ماموران هلال احمر صادر شد. تا این لحظه تنها ۶ نفر موفق شده اند وارد پادگان شوند. نیروهای امنیتی همه راه های دسترسی به محل را مسدود کرده اند.

پیش از این گفته شده بود که امداد رسانی با ۱۲ دستگاه آمبولانس، یک فروند هلی کوپتر و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس آغاز شده است. در حالی که دود غلیظ امکان امداد رسانی را نیز مختل کرده است. تا سرانجام مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران سپاه ساعت ۷ بعدازظهر به وقت تهران پایان امدادرسانی را اعلام کرد.

رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران وقوع انفجار در پادگان بید گنه را تایید کرد و گفت ۱۷ نفر از پرسنل سازمان جهاد خودکفایی سپاه کشته و ۱۶ تن نیز زخمی شده اند. وی دلیل انفجار را جابجایی مهمات اعلام کرد. برخی منابع تعداد کشته شدگان را تا ۴۰ نفر نیز اعلام کرده اند. رسانه های ایران گزارش می دهند یک فرمانده ارشد سپاه از جمله کشته شدگان است.

اما خبرگزاری ایلنا بر خلاف اظهارات روابط عمومی سپاه ابعاد حادثه را وسیع گزارش داده و به نقل از روابط عمومی هلال احمر نوشته است برای تسریع در امداد رسانی به بازماندگان، سه تیم از سگ های زنده یاب برای جستجوی مجروحان به محل حادثه اعزام شده اند.

منابع بیمارستانی اعلام کردند عملیات انتقال مجروحان حادثه به بیمارستان های کرج، شهریار و تهران آغاز شد. در همین حال شاهدان عینی گفته اند که بیمارستان های کرج و شهریار ظرفیت پذیرش زخمی شدگان را ندارند و به همین دلیل جمعی از این آسیب دیدگان در حال انتقال به تهران هستند. سازمان نجات و امداد هلال احمر می گوید به دلیل وجود مهمات احتمال انفجارهای دیگری نیز رخ دهد.

سال گذشته نیز یک انفجار در پادگان سپاه پاسداران در خرم آباد رخ داد و گزارش دقیقی از آن منتشر نشد.

XS
SM
MD
LG