لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

اعضای باند دلار سیاه در تهران دستگیر شدند


خبرگزاری مهر، از بازداشت اعضای باند فروش دلارهای تقلبی آمریکا با عنوان «دلارهای سیاه» خبر داده است. بنا به این گزارش، همه اعضای گروهی که دلار سیاه در بازار ارز تهران به فروش می رساندند، اتباع برخی از کشورهای آفریقایی بوده اند، که از آنها نام برده نشده است.

بر اساس گزارش مهر، تعدادی از شهروندان ایران قربانی عملیات «جعل و کلاهبرداری» آفریقایی تبارانی بوده اند، که دلارهای تقلبی موسوم به «دلارهای سیاه» خریداری کرده بودند.

تعدادی از مالباختگان در اداره بازرسی دادسرای تهران گفته اند چندین سیاهپوست تبعه کشورهای آفریقایی، دلارهای زیادی برای فروش وارد ایران کرده بودند و ادعا می کردند که در صورت آغشته کردن کاغذ دلارها به یک محلول خاص، پول ها مجدداً به دلار واقعی بدل خواهند شد ظاهراً این دلارها را به قیمتی بسیار ارزان تر از قیمت بازار به مردم فروخته بودند و پس از کسب منافع بسیار متواری شده بودند.
کلاهبرداران به صرافی ها می رفتند و قربانیان خود را در خیابان های فردوسی و اطراف آن - مرکز خرید و فروش ارز آزاد - شناسایی می کردند.

مدیر یک صرافی در تهران روز ٢٠ آبان با کارآگاهان اداره پلیس تهران تماس گرفته و آن ها را از حضور تعدادی از اتباع کشورهای آفریقایی در صرافی مطلع کرده که قصد داشتند ارز خارجی، به ویژه دلار به مردم بفروشند. در طی این عملیات ٤ نفر بازداشت شدند. پلیس همچنین دلارهای موسوم به «دلارهای سیاه» و محلول ویژه پاک کردن لایه سیاه روی کاغذ دلارها را در مخفیگاه بازداشت شدگان کشف کرد.

روزنامه جام جم نیز روز ٢٠ آبان گزارش داده بود که کلاهبرداران آفریقایی قصد داشتند تا با فروش کاغذ سیاه به جای اسکناس ١٠٠ دلاری از صرافی های تهران کلاهبرداری کنند.

براساس گزارش تارنمای جام جم، دو مرد آفریقایی که خود را ابوبکر و کاپیت معرفی کردند، اتهام کلاهبرداری را در بازجویی ها انکار کردند و خود را تبعه سیرالئون، روزنامه نگار، و فوتبالیست در لیگ عمان خواندند. پلیس آگاهی در محل اقامت این دو مرد چمدان بزرگی حاوی کاغذهای سیاهی را کشف کردند که به جای دلار به مردم فروخته می شد.

براساس تحقیقات پلیس دو مرد متهم از کلاهبرداران حرفه ای هستند و پلیس بین الملل در تعقیب آنان است.

یک مقام آگاهی تهران گفته است براساس تحقیقات صورت گرفته، «این افراد از اعضای باندی هستند که مشابه آن را بارها در کشور مشاهده و دستگیر کرده ایم».

سال گذشته نیز اعضای باند مشابهی در تهران به اتهام فروش دلار های تقلبی و «دلار سیاه» بازداشت شدند.
سایت «اقتصاد ایران آنلاین» در آن زمان به نقل از ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس، منشأ توليد دلارهای تقلبي را در خارج از ایران دانست و با رد امکان چاپ آنها در داخل ایران گفت:«بی شك يك باند بين المللی بزرگ پشت ماجرای چاپ اين دلارها هستند.»
در گزارش سال گذشته سایت اقتصاد ایران آنلاین آمده بود حدود ۵ میلیارد دلار اسکناس تقلبی در بازار ارز ایران وجود دارد.
هنوز گزارش مستقل و دقیقی درباره این پولهای تلقبی منتشر نشده است.

روزنامه جام جم نیز در آذرماه دو سال پیش گزارش مشابهی در این زمینه داده بود

یک مقام آگاهی ایران در مورد بازداشت شدگان اخیر گفته است: این دو نفر به احتمال فراوان با این شیوه از کشورهای حاشیه خلیج فارس کلاهبرداری های کلانی کرده اند که ما مراتب را به پلیس بین الملل (اینترپل) و وزارت امور خارجه گزارش کرده ایم تا پس از رایزنی با سفیر دولت سیرالئون، اطلاعات لازم درباره سوابق اتهامی هر دو متهم در اختیار ما قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG