لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

یادداشت کلیفورد مِی؛ دفترچه خاطرات بن‌لادن چه می‌گوید؛ از ظریف انتظار بیشتری داشتم


کليفورد می، رئيس بنياد دفاع از دمکراسی‌ها است
کليفورد می، رئيس بنياد دفاع از دمکراسی‌ها است

یادداشتی از کلیفورد مِی در واشنگتن تایمز

پنج روز پس از انتشار اسناد تازه ای که در حمله به اقامتگاه اسامه بن لادن از ابیت آباد پاکستان به دست آمده بود، یک عضو وزارت دفاع آمریکا گفت دفتر خاطرات ۲۲۸ صفحه ای دستنویس بن لادن «بزرگترین سندی است که تا کنون از تروریست های ارشد به دست آمده است».

طی سال های گذشته ما چیز زیادی از آن نفهمیدیم. زیرا باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا، تقریبا تمام آن را زیر قفل و کلید گذاشته بود.

دو همکار من از کارشناسان ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در ژورنال «لانگ وار» مدت ها مخالف این تصمیم دولت بودند و اعتقاد داشتند هیچ نفعی در آن نیست. آن ها خواهان این بودند که این اسناد در اختیار پژوهشگران، ژورنالیست ها، سیاستگذاران و افکار عمومی قرار بگیرد.

مایک پامپئو، مدیر جدید سی آی ای در دولت ترامپ که پیشتر قانونگذار کنگره بود، با آن تلاش ها همراه بود. او تصمیم گرفت ۴۷۰ هزار سند، عکس و فایل کامپیوتری به دست آمده از ابیت آباد منتشر شود. او اجازه داد این اسناد چند روز قبل از انتشار عمومی در دسترس ژورنال «لانگ وار» قرار بگیرد.

مطالعه این اسناد نظر بعضی از ما طی سال ها را تایید کرد که القاعده و جمهوری اسلامی ایران خیلی دشمن همدیگر نیستند و بیشتر رقابت و نزاع داشته و توانسته اند با هم همکاری و تبانی کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ترجیح می داد اسناد گردآوری شده از ابوت آباد هرگز نور روز را به خود نمی دید. ظریف و مدافعانش سال ها ایران را کشوری اساسا عادی و پیشرو نشان داده اند که با تروریست ها می جنگد و تنها بر حق خود برای دفاع اصرار دارد.

ظریف در توییتی در واکنش به انتشار این اسناد نوشت: «یک زوال تازه برای برد دلارهای نفتی: سی آی ای و بنیاد دفاع از دموکراسی ها با اخبار جعلی و انتخاب شده از اسناد القاعده در باره ایران نمی توانند نقش متحدان آمریکا در یازدهم سپتامبر را تطهیر کنند.»

آن طور که می فهمم، او ادعا می کند که سعودی ها به سی آی ای و بنیاد دفاع از دموکراسی ها پول داده اند تا اسناد را دستچین کند و این طور به نظر برسد که ایران در حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ نقش داشته است. حتی با وجود محدودیت استفاده از ۱۴۰ حرف در توییتر از ظریف انتظار بهتر از این را داشتم.

در اسناد تازه انتشار یافته تصاویری از حمزه بن لادن پسر اسامه را می بینیم؛ فرزند مورد علاقه رهبر تروریست القاعده که اینک بزرگ شده و در حال آموزش برای در دست گرفتن رهبری نسل بعدی القاعده است. حدس می زنید این ویدئوها حمزه را در مراسم ازدواج اش در کجا نشان می دهد؟ ایران.

بن لادن در دفتر خاطرات خود از الجزیره، رسانه خبری و تبلیغاتی پر طرفدار قطر، تقدیر می کند. او همچنین درباره تاثیر گذاری اخوان المسلمین بر نگاه او به جهان و وقف زندگی اش به جهاد نوشته است. فکر نمی کنید دانستن این ها برای ما مفید باشد؟

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG