لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

مذاکرات ظریف با مقامات بلژیک برای توسعه همکاری های اقتصادی و فرهنگی


جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در کنار نخست وزیر بلژیک
جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در کنار نخست وزیر بلژیک

وزیر امور خارجه ایران با نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک درباره توسعه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور گفت و گو کرد.

محمد جواد ظریف و دیدیه ریندرز، وزیران خارجه ایران و بلژیک روز سه‌شنبه ۲۷ بهمن، پس از دیدار با یکدیگر در بروکسل، در نشست خبری مشترکی اعلام کردند برای توسعه همکاری در بسیاری از زمینه‌ها از جمله اقتصادی، علمی و محیط زیست گفت و گو کرده‌اند.

محمدجواد ظریف در این نشست ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند نه تنها در این زمینه‌ها، بلکه در مبارزه با تروریسم در منطقه نیز همکاری کنند.

دیدیه ریندرز نیز اعلام کرد که با آقای ظریف درباره تبادل دانشجو گفتگو کرده است.

وزیر خارجه بلژیک گفت: "حالا که توافق هسته‌ای با ایران به دست آمده است می‌توان درباره فصل جدید در روابط اقتصادی دو کشور صحبت کرد. ما به دنبال گسترش روابط بانکی، همکاری در حوزه‌های انرژی، محیط زیست و حتی روابط بیشتر بین شهروندان دو کشور هستیم. بحث‌های زیادی درباره تبادل دانشجو کرده‌ایم که اگر پرواز مستقیم تهران-بروکسل راه بیفتد به این موضوع خیلی کمک خواهد کرد."

آقای ریندرز ابراز امیدواری کرده است که این همکاری‌ها به حل تنش‌های خاورمیه کمک کند. وزیر امور خارجه ایران هم گفت که مردم ایران فراموش نکرده‌اند که به گفته او، بلژیک چقدر در رونق اقتصادی کشورشان تاثیر داشته است.

او گفت: "ما به دنبال حفظ و گسترش مناسبات بین دو کشور هستیم. هم در حوزه اقتصادی و هم فناوری سبز. البته از گسترش روابط در بخش خصوصی و سیستم بانکی استقبال می‌کنیم. ضمن اینکه نیاز است تا درباره بحران های سیاسی و حقوق بشر هم گفتگو کنیم."

وزیر امور خارجه ایران با شارل میشل، نخست وزیر بلژیک نیز دیدار کرد. وزیر امور خارجه در این دیدار به امکان توسعه روابط در زمینه انرژی و همکاری‌های صنعتی و فناوری اشاره کرد. نخست وزیر بلژیک نیز گفت که از برقرار خط مستقیم پرواز تهران-بروکسل حمایت می‌کند.

محمد جواد ظریف پیش از این دیدارها، جلسه‌ای با مقام‌های قانونگذاری اتحادیه اروپا داشت. جلسه‌ای که بیشتر بر حقوق بشر، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم متمرکز بود.

وزیر امور خارجه ایران پس از حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ، برای شرکت در گفت و گوهای عالی ایران و اتحادیه اروپا راهی پایتخت بلژیک شد.

گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا پیشتر در تهران در سطح معاون وزیر امور خارجه ایران و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شده بود.

XS
SM
MD
LG