لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

بلژیک: دیپلمات ایرانی محکوم در پرونده تروریستی به زودی آزاد نمی‌شود


 اسدالله اسدی
اسدالله اسدی

دولت بلژیک روز چهارشنبه و در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که به خاطر جرایم تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شده است، در مبادله زندانیان میان دو کشور، به زودی آزاد نخواهد شد.

پیشتر سخنگوی قوه قضائیه ایران، مسعود ستایشی، در نشست خبری روز چهارشنبه به پرسشی در مورد احتمال تبادل یک شهروند بلژیکی زندانی در ایران با اسدالله اسدی گفته بود «تفاهمنامه تبادل زندانیان میان ایران و بلژیک منعقد و نهایی و اسناد نیز تبادل شد» و «طرف مقابل درخواست (تبادل زندانیان را) داده بود و ماهم این تقاضا را مطرح کردیم و به زودی طبق وعده‌ای که پیش از این داده بودیم، این تبادل انجام خواهد شد.»

چند روز قبل از این، بلژیک اعلام کرده بود که به‌دنبال اجرای معاهده تبادل زندانیان، از تهران درخواست رسمی کرده است تا اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک، گفت که به حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، درباره «درخواست انتقال هموطن‌مان اولیویه واندکاستیل» اطلاع داده است.

وی افزود: «من شرایط بازداشت او را محکوم کردم و درخواست کردم که سفیرمان در ایران با این زندانی ملاقات کند.»

جمهوری اسلامی، آقای وندکاستیل ۴۲ ساله را در بهمن ۱۴۰۰ بازداشت، و به اتهام جاسوسی به ۴۰ سال زندان محکوم کرد.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید او تحت پوشش اقدامات بشردوستانه به ایران آمده بود تا «بین گروه‌های مخالف حکومت پول توزیع کند.»

در مقابل، بلژیک همواره تاکید کرده که اولیویر فانده‌کاستیله بی‌گناه است و عملا در راستای تلاش‌های حکومت ایران برای وادار کردن بلژیک به آزاد کردن اسدالله اسدی به گروگان گرفته شده است.

ناظران امور ایران می‌گویند جمهوری اسلامی، شهروندان خارجی به ویژه دوتابعیتی، را با اتهامات ساختگی بازداشت می‌کند تا در روابط خارجی امتیاز بگیرد و در عمل، با این کار، آن شهروندان را به گروگان گرفته است.

احتمال آزادی اسدالله اسدی که در یک پرونده پر سر و صدای تروریستی محکوم شد با مخالفت‌های بسیاری مواجه شده است.

اسدالله اسدی به اتهام طراحی یک بمب گذاری در سال ۲۰۱۸ در تجمع مربوط به سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس، در دادگاهی در بلژیک به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

این دیپلمات ایرانی متهم شده بود که ماده‌ای انفجاری به وزن نیم کیلوگرم را در اختیار یک زوج ایرانی ساکن بلژیک قرار داده بود تا همایش این سازمان را هدف حمله قرار دهند. در آن همایش، شماری از شهروندان آمریکایی نیز حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG