لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

بلاروس به تهران در گريز از تحريم ها کمک می کند؟


بلاروس به تهران در گريز از تحريم ها کمک می کند؟
بلاروس به تهران در گريز از تحريم ها کمک می کند؟

شیکاگو تریبیون زير عنوان "بلاروس در کمک به ايران برای گريز از تحريم ها مورد ظنّ است" يک گزارش اختصاصی خبرگزاری رويترز از مقر سازمان ملل متحد را نقل می کند که می گويد به گفته دیپلمات های غربی، بلاروس جديدترين کشوری است که قدرت های غربی حدس می زنند به ايران در گريز از مصوبه های ملل متحد در مورد تحريم هائی کمک می کند که هدف آنها بازداشتن ايران از گسترش برنامه های موشکی قاره پيما و اتمی است.

به گفته دیپلمات ها قرار است اين سوء ظن ها در جريان ديدار چند عضو يک کميته تخصصی سازمان ملل متحد از بلاروس در ماه جاری، که در چارچوب تبادل نظر در باره منع فروش تکنولوژی اتمی و موشکی به ايران انجام می گيرد، مطرح شود.

تهران که توسط قدرت های غربی و متحدين آنها به پيگيری برنامه ای برای دسترسی به قابليت های تسليحاتی اتمی زير پوشش يک برنامه غيرنظامی اتمی توليد انرژی متهم شده است می گويد برنامه های بلندپروازانه اتمی اش مسالمت آميز و محدود به توليد برق است. ايران در عين حال تمامی تحريم های وضع شده عليه خود را غيرقانونی می داند.

ديپلمات ها، به شرط معرفی نشدن، به رويترز گفتند بلاروس در نقش يک واسطه برای فراهم ساختن دسترسی ايران به تکنولوژی روسی وارد عمل شده است.

يک ديپلمات گفت "بلاروس به عنصری کليدی در تلاش های ايران برای تکميل سيستم موشک های زمين به زمين موسوم به SSM و توانائی های اتمی، بخصوص در زمينه لوازم و قطعات هدايت و ناوبری، که استفاده مضاعف دارند، مبدل شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG