لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

بهنود شجاعی اعدام شد


بهنود شجاعی، بامداد 19 مهردماه 1388 در زندان اوین به دار آویخته شد
بهنود شجاعی، بامداد 19 مهردماه 1388 در زندان اوین به دار آویخته شد

بهنود شجاعی نوجوانی که بیش از چهار سال پیش به اتهام ارتکاب قتل به اعدام محکوم شده بود، بامداد يکشنبه در زندان اوين به دار آويخته شد

بهنود شجاعی، نوجوانی که به اتهام ارتکاب قتل، بیش از چهار سال پيش، به اعدام محکوم شده بود، بامداد يکشنبه در زندان اوين به دار آويخته شد.

بهنود شجاعی در ۲۷ مرداد ماه سال ۱۳۸۴، زمانی که ۱۷ سال داشت، به اتهام قتل در يک درگیری گروهی بازداشت و به کانون اصلاح و تربيت تهران منتقل شد و در بهمن‌ ماه همان سال شعبه ۷۴ دادگاه کيفری استان تهران او را به اعدام محکوم کرد. او متهم بود که در این نزاع پسری ۱۹ ساله به نام احسان را مجروح کرده و به قتل رسانده است.

شعبه ۷۴ دادگاه کيفری تهران در ۲۶ بهمن همان سال در حالی حکم اعدام بهنود شجاعی را صادر کرد و شعبه ۳۳ ديوان عالی کشور نيز حکم اعدام بهنود شجاعی را تایيد کرد.

حکم اعدام بهنود پيش از اين چندین بار به او ابلاغ شده بود اما اجرای اين حکم هر بار به دلايلی، از جمله اعتراض مدافعان حقوق بشر، به تعويق افتاده بود.

اجرای حکم او چند بار در دوره آیت الله شاهرودی، رییس سابق قوه قضاییه، و یک باز نیز در دوره ریاست صادق لاریجانی به تعویق افتاده بود، تا اینکه هفته گذشته محمد مصطفایی وکیل او از ابلاغ دوباره این حکم خبر داد.

سازمان ‌ها و فعالان حقوق بشر بارها از مسئولين قضايی ايران خواسته بودند که در حکم صادره برای بهنود شجاعی تجديد نظر کند.

ایران از جمله امضا کنندگان دو معاهده بين‌ المللی ميثاق حقوق کودک و ميثاق حقوق مدنی و سياسی است که هر دو اجرای احکام اعدام برای افراد زير ۱۸ سال را ممنوع کرده اند.

ايران جزو معدود کشورهایی است که مجرمان صغیر در آن در خطر اعدام قرار دارند.

حکم اعدام بهنود شجاعی بامداد یکشنبه ۱۹ مهرماه اجرا شد، درست یک روز پس از ۱۰ اکتبر که به عنوان روز جهانی مبارزه با اعدام نامگذاری شده است.

محمد مصطفایی، وکیل بهنود شجاعی در وبلاگ شخصی خود از حضور حدود ۲۰۰ نفر در جلوی زندان اوین در سحرگاه یکشنبه خبر داده است که از پدر و مادر احسان، که در نزاع خیابانی به قتل رسیده است در خواست کردند که از قصاص صرف‌ نظر کنند.

آنگونه که آقای مصطفایی می گوید در نهایت، اولیای دم گذشت نکردند و بهنود شجاعی پس از خواندن آخرین نماز صبح خود در زندان اوین اعدام شد.

بهنود شجاعی متولد سال ۱۳۶۷ متهم بود که در ۲۷ مرداد سال ۸۴ هنگامی که نوجوان بود طی یک درگیری پسری ۱۹ ساله را در ونک پارک تهران مجروح و به قتل رسانده است.

XS
SM
MD
LG