لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۴۳

ایران روی فرستنده های رادیوئی و تلویزیونی صدای آمریکا و بی بی سی پارازیت می اندازد


سازمان های رادیوئی و تلویزیونی در آمریکا و بریتانیا که هزینه آنها را دو لت تامین می کندمی گویند دولت ایران روی فرستنده های ماهواره ای بین المللی به داخل ایران پارازیت انداخته است.

مقامات آمریکایی می گویند پخش برنامه های فارسی صدای آمریکا و رادیوی اروپای آزاد در اثر «پارازیت های عمدی» توسط دولت ایران دچار اختلال شده اند. همچنین بی بی سی از اختلالات در برنامه های تلویزیونی بخش فارسی خود خبر می دهد که نخستین بار هفته پیش گزارش داده شد.

این اقدام بر برنامه های تلویزیونی شبکه خبری فارسی صدای آمریکا و تعدادی از برنامه های رادیوئی سازمان های خبری که آمریکا از آنها حمایت می کند، تاثیر گذاشته است. هدف پارازیت ایجاد اختلال در سیستم های ماهواره ای ارتباطات که بسیاری از کشورها از آن استفاده می کنند، بوده است.

مقامات ایران به پرسش های هیات مدیره سازمان ناظر بر تمام برنامه های بین المللی رادیوئی و تلویزیونی از جمله صدای آمریکا، که دولت آمریکا از آنها حمایت می کند، - بی بی جی - پاسخ نداده اند.

با این حال، مهندسانی که ارتباط های ماهواره ای را منظما کنترل می کنند می گویند ایران ظاهرا منبع ارسال پارازیتی است که یک سیستم ماهواره ای بنام هات برد را پوشانده است.

سخنگوی بی بی جی می گوید ایجاد پارازیت همچنین پخش دیگر برنامه های رادیوئی و تلویزیونی صدای آمریکا به خاورمیانه و اروپا را مختل کرده است. سخنگو گفت این اقدام مقررات اتحادیه ارتباطات بین المللی را نقض می کند.

در بیانیه هیات مدیره گفته می شود کارشسانان به این نتیجه رسیده اند که ایجاد پازاریت توسط دولت ایران از ۲۷ مارس به اجرا در آمده، و افزون بر شبکه فارسی صدای آمریکا بر برنامه های رادیو فردا و رادیو ساوا، که به زبان عربی برنامه پخش می کند، تاثیر گذاشته است.

بی بی جی ایجاد پارازیت را محکوم کرده و آن را سانسور برای اختلال در جریان آزاد خبرها و اطلاعات بی طرفانه برای مردم ایران توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG