لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

از «نگاه مثبت» وزیر ارشاد به بی بی سی فارسی تا «برانداز» خواندن همکاران آن


شبکه خبر متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در حال پخش برنامه زنده از واشنگتن
شبکه خبر متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در حال پخش برنامه زنده از واشنگتن

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران، بازداشت شماری ازفیلمسازان مستند در ایران را به اتهام همکاری با شبکه بی بی سی فارسی، تایید کرد.

پیشتر، شماری از خبرگزاری ها و سایت های خبری در ایران، از بازداشت ۶ زن و مرد به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی خبر داده بودند. خبرگزاری مهر می گوید فیلمسازان توسط «وزارت اطلاعات» بازداشت شده اند.

باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، می گوید بازداشت شدگان «تامین کننده اطلاعات، فیلم، خبر، و گزارش پنهانی با محوریت سیاه نمایی» برای بی بی سی فارسی بودند. باشگاه خبرنگاران جوان درباره این موارد توضیح روشنی ارائه نداده است.

اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز سه شنبه اتهام فیلمسازان بازداشت شده و همچنین همکاران بی بی سی فارسی را «براندازی» عنوان کرده است. محمد حسینی گفته است: «معتقدم اگر كسی با شبكه‌ای مثل بی ‌بی ‌سی فارسی همكاری دارد، اقدامش در جهت براندازی است و معاند محسوب می‌ شود».

آقای حسینی به خبرنگاران گفت: «شاهد بودید كه این شبكه در جریان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش، چه نقشی را ایفا می‌كرد و انگار مقر فرماندهی اغتشاشات است». اشاره آقای حسینی به پخش اخبار و گزارش های مربوط به نا آرامی ها و سرکوب معترضان در روزهای پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران است.

اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره «برانداز بودن» همکاران شبکه بی بی سی فارسی در حالی منتشر می شود که وی ۱۷ آبان ماه ۱۳۸۹در نشستی رسانه ای که به مناسبت هجدهمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی برگزار شده بود، از بررسی صدور مجوز برای فعالیت بی بی سی فارسی در ایران خبر داده بود. آقای حسینی در آن نشست گفته بود:«درمورد بی ‌بی‌ سی فارسی و العربیه نگاه ما نگاه مثبتی است كه بیایند فعالیت كنند.»

بی بی سی فارسی داشتن هر نوع همکاری با افراد داخل ایران را رد کرده است. این شبکه می گوید امتیاز برخی از فیلم های مستند پخش شده از فیلم سازان ایرانی را از شبکه های خارجی خریده است.

این شبکه چند روز پیش فیلم مستندی را از زندگی سیاسی آیت الله خامنه ای تحت عنوان «خط و نشان رهبر» پخش کرد. گزارش شده است همزمان با پخش این مستند، در ایران شبکه بی بی سی فارسی با ارسال پارازیت از دسترس خارج شد.

شبکه فارسی صدای آمریکا و بی بی سی فارسی، دو شبکه مطرح خبری فارسی زبان، برای پوشش اخبار داخل ایران با محدودیت مواجه هستند. این درحالی است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در شهرهای ایالات متحده آمریکا نظیر واشنگتن و همچنین در بریتانیا، دست کم برای شبکه های فارسی و انگلیسی زبان خود گزارش و خبر تهیه می کند.

XS
SM
MD
LG