لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۶

مانور موتوری و برپایی ایست‌های بازرسی بسیج در تهران


در دومین روز از "رزمایش اقتدار ثارالله" که با حضور ۵۰ هزار نیروی سپاهی و بسیجی برگزار می‌شود، گشت‌های اطلاعاتی-امنیتی و ایست‌های بازرسی در شهر تهران برپا شد.

بنا به اعلام مقامات سپاه پاسداران این مانور با هدف "نمایش اقتدار و آمادگی‌های دفاعی و امنیتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی" برگزار شده و خبرگزاری ایرنا گزارش داده که "ستون کشی موتوریزه" با "حفظ ارتباطات رادیویی و غیررادیویی چندلایه" از جمله تمرین‌های اصلی مدنظر بوده است.

به نوشته ایرنا با توجه به ترافیک سنگین تهران، تمرین برای جابجایی سریع و به موقع نیروهای "یگان‌های موتوریزه" ضرورت دارد.

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در تجمع در تجمع گردان‌های بسیج در بوستان ولایت تهران عنوان کرد که "ما اجازه نفوذ اندیشه‌های غرب‌گرایانه نه در پیکره جامعه و نه در اجتماعات روشنفکری‌مان نخواهیم داد."

او آمریکا را " دشمن درجه یک ملت مسلمان ایران و جهان اسلام" نامید و گفت: "ما روزانه رفتار آنها را رصد می‌کنیم و منتظر فرصتی هستیم تا اگر غلطی کنند تمام منافع اقتصادی و سیاسی آنها را به آتش بکشیم."

این مانور دو روزه پس از فرمان رهبر جمهوری اسلامی به نیروهای مسلح برای ارتقای آمادگی‌های خود انجام می‌شود اما ممکن است که مانوری از پیش تعیین شده در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی باشد.

این رزمایش از سوی "قرارگاه ثارالله" و در قالب ۲۵۰ گردان بسیجی برگزار شد. قرارگاه ثارالله یکی از نهادهای نظامی و امنیتی پرقدرت است که در سرکوب اعتراضات مردمی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ نیز نقش تاثیرگذاری داشت. تعدادی از چهره‌های سیاسی نیز توسط این نیروها بازداشت و در زندان مجبور به اعتراف علیه همفکران شدند.

این نیروها در کنار یگان ویژه نیروی انتظامی نقش اصلی را در سرکوب تجمعات و اعتراضات خیابانی برعهده دارند.

بسیجی ها که معمولا سنین کمی نسبت به ماموران نیروی انتظامی نیز دارند، همچنین از جمله نیروهای هستند که با زنان و دختران به خاطر پوشش آنها برخورد می کنند که گاه این برخوردها به درگیری با همراهان خانم ها و حتی بازداشت اعضای یک خانواده منجر شده است.

XS
SM
MD
LG