لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

آخرین گزارش بان کی مون: ایران احتمالا قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده است


شورای امنیت ۲۹ دی ماه گزارش بان کی مون را بررسی خواهد کرد.
شورای امنیت ۲۹ دی ماه گزارش بان کی مون را بررسی خواهد کرد.

بان کی مون دبیر کل پیشین سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود از چگونگی اجرای توافق اتمی ایران، که قبل از اتمام دوره دبیر کلی اش به شورای امنیت این سازمان تسلیم کرد، در مورد نقض قطعنامه های این شورا توسط ایران ابراز نگرانی کرد.

آقای بان در گزارش شش ماهه دوم سال ۲۰۱۶ میلادی خود درباره توافق هسته‌ای که دهم دیماه به شورای امنیت ارائه شد، به گزارشی اشاره کرد که می‌گوید محموله سلاحی که اسفند ماه سال گذشته در اقیانوس هند بازداشت شد، از سوی ایران ارسال شده بوده و احتمالاً به سوی یمن و سومالی در حرکت بوده است.

گزارش آقای بان قرار است ۹ روز دیگر در نشست شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

بیشتر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران پس از توافق هسته‌ای با جامعه بین المللی لغو شد، اما ایران هنوز مشمول تحریم تسلیحاتی است؛ محدودیتی که از نظر فنی بخشی از توافق هسته‌ای نیست.

دبیر کل سابق سازمان ملل در گزارش خود به اظهارات حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اشاره کرده است که در سخنرانی تلویزیونی هشت ماه پیش خود در شبکه المنار به صراحت گفته بود که بودجه حزب الله، حقوق کارکنانش، هزینه هایش، سلاح‌هایش و موشک هایش، همگی از سوی ایران تامین می‌شود.

آقای مون تاکید کرده است که این اظهارات نشان دهنده انتقال سلاح به حزب الله از سوی ایران و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است.

به گزارش رویترز نماینده ایران در سازمان ملل در واکنش به این گزارش گفت که اقداماتی که ایران در مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه انجام می‌دهد، در انطباق با منافع ملی و تعهدات بین المللی ایران است.

آقای مون در گزارش آخر خود گفته است که هیچ گزارشی از فعالیت‌های موشکی ایران در شش ماه گذشته دریافت نکرده است.

بر اساس قطعنامه شورای امنیت که توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ را تایید کرده است، دبیر کل سازمان ملل موظف است هر شش ماه گزارشی درباره نقض شدن یا رعایت کامل قطعنامه‌های سازمان ملل از سوی ایران ارائه دهد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG