لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

اتاق بازرگانی و صنايع بحرين خواستار تحريم اجناس ايرانی در خليج فارس شد


اتاق بازرگانی و صنايع بحرين خواستار تحريم اجناس ايرانی در خليج فارس شد
اتاق بازرگانی و صنايع بحرين خواستار تحريم اجناس ايرانی در خليج فارس شد

اتاق بازرگانی و صنايع بحرين از اتباع کشورهای عرب حوزه خليج فارس خواستار تحريم اجناس ايرانی و متوقف ساختن تمامی نقل و انتقال های مالی با ايران به تلافی مداخلاتی شده است که در امور داخلی بحرين به تهران نسبت داده می شود.

رسانه های دولتی، بيانيه اتاق بازرگانی و صنايع بحرين را نقل می کنند که از تمامی بازرگانان، صاحبان صنايع و شرکت های بحرينی می خواهد معاملات صادراتی و وارداتی با همتايان ايرانی خود را متوقف کنند.

بيانيه روز يکشنبه اتاق بازرگانی و صنايع بحرين همچنين حاوی درخواست توقف در تمامی نقل و انتقال های بانکی و پولی با بانک ها و موسسات ايرانی است.

دراين بيانيه به پنج کشور ديگر عضو شورای همکاری در خليج فارس نيز پيشنهاد شده است به تحريم ها ملحق شوند.

شورای همکاری در خليج فارس شامل شش کشور بحرين، عربستان سعودی، کويت، قطر، عمان و امارات متحده عربی است.

مناسبات ايران شيعه با کشورهای عرب حوزه خليج فارس از هنگامی وخيم شده است که عربستان و امارات متحده عربی سُنیّ برای درهم شکستن اعتراض های اکثريت شيعه در بحرين عليه نظام سلطنتی تحت رهبری سُنیّ ها، به بحرين نيرو فرستادند.

بحرين ايران را در تحريک اعتراض هائی مقصر می شناسد که اصلاحات دمکراتيک و پايان بخشيدن به تبعيض های مذهبی را در آن جزيره کوچک خليج فارس توصيه می کند.

شيعيان بحرين قريب ۷۰درصد جمعيت آن کشور را تشکيل می دهند، اما به مشاغل عمده دولتی و امنيتی راه داده نمی شوند.

ايران رهبران خليج فارس را در فرستادن نيروی نظامی تحت فرماندهی عربستان به بحرين تقبيح و محکوم کرده است اما مداخله مستقيم در اعتراض ها را تکذيب می کند.

XS
SM
MD
LG