لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۴

اعلام وضعیت فوق العاده در بحرین


پیشتر در روز دوشنبه، حدود یک هزار سرباز و حدود ۵۰۰ پلیس از امارات متحده عربی از گذرگاهی که عربستان را به بحرین وصل می کند، گذشتند
پیشتر در روز دوشنبه، حدود یک هزار سرباز و حدود ۵۰۰ پلیس از امارات متحده عربی از گذرگاهی که عربستان را به بحرین وصل می کند، گذشتند

پادشاه بحرین در پاسخ به هفته ها اعتراضات شیعیان علیه حکام سنی، یک وضعیت فوق العاده سه ماهه در کشور اعلام کرده است.

تلویزیون دولتی روز سه شنبه گفت حمد بن عیسی آل خلیفه به فرمانده نیروهای مسلح دستور داده است «اقدامات مناسب» را برای حفاظت از ملت در برابر معترضینی که او آنان را به «دهشت آفرینی» در میان مردم متهم ساخت، به عمل آورند.

به نشانه ادامه اعتراضات، ساکنان یک روستای شیعه نشین گفتند یک تظاهر کننده در برخورد با پلیس کشته شد.

روز سه شنبه خیابان های ناحیه مالی منامه خلوت بودند، بسیاری از مغازه ها بسته و بزرگراه های عمده با حضور صدها پلیس و راه بندان هایی که فعالان اپوزیسیون دو روز پیش برپا کردند، بسته بودند. راه بندان ها فعالیت های بازرگانی در منامه، مرکز بانکداری منطقه را متوقف کرده است.

در نقاط دیگر، جوانان مسلح به چوب و چماق در خیابان ها گشت می زدند.

در حرکت دیگری برای مقابله با اعتراضات، حدود یک هزار سرباز سعودی و ۵۰۰ پلیس از امارات متحده عربی روز دوشنبه به درخواست حکومت بحرین برای حفاظت از ساختمان های دولتی وارد بحرین شدند.

دولت ایران روز سه شنبه گفت حضور نیروهای کشورهای خلیج فارس در بحرین «غیر قابل قبول» است و وضع را «پیچیده تر خواهد ساخت.» مقام های ایرانی همچنین آمریکا را متهم کردند که عربستان سعودی را برای مداخله از سوی حکام سنی بحرین زیر فشار گذاشته است.

دولت بحرین اظهارات مقام های ایرانی را به عنوان «مداخله ای آشکار» در امور کشور محکوم کرد و سفیر خود را برای رایزنی فراخواند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه آمریکاییان را از سفر به بحرین بر حذر داشت و به شهروندانی که در آنجا به سر می برند توصیه کرد به بررسی خروج از کشور بپردازند و از تمام تظاهرات پرهیز کنند زیرا ممکن است به خشونت کشیده شود.

سخنگوی کاخ سفید از کشورهای منطقه خلیج فارس خواست خویشتنداری نشان دهند، اما گفت آمریکا ورود نیروهای خارجی به بحرین را تجاوز تلقی نمی کند. او خواهان خروج نیروهای سعودی و امارات متحده عربی نشد.

بحرین مرکز ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است که از نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان پشتیانی می کند.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز شنبه را در بحرین سپری کرده و دولت را تشویق کرد اصلاحاتی انجام دهد. رابرات گیتس همچنین ابراز نگرانی کرد که ادامه اعتراضات ممکن است فرصتی برای ایران فراهم آورد که به تنش های قومی در منطقه دامن زند.

XS
SM
MD
LG