لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

دو شهروند بهائی در شیراز از سوی دادگاه با اتهامات جدید و افزایش وثیقه مواجه شدند


در طی روزهای گذشته نیلوفر حکیمی و الهه سمیع‌زاده دو شهروند بهایی ساکن شیراز، با تفهیم اتهام جدید و افزایش مبلغ وثیقه روبرو شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، الهه سمیع‌زاده روز پنجشنبه ۲۰ تیر پس از مراجعه به دادسرای انقلاب استان فارس با اتهام جدید «جعل مدرک تحصیلی» و افزایش ۶۰ میلیون تومانی وثیقه روبرو شده است. این اتهام در حالی به این شهروند بهائی وارد شده که او مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه آنلاین بهائیان اخذ کرده است.

نیلوفر حکیمی دیگر شهروند بهائی نیز روز یکشنبه ۱۶ تیر ماه با مراجعه به دادسرای انقلاب استان فارس، با اتهام جدید «توهین به مقدسات» و افزایش ۸۰ میلیون تومانی وثیقه روبرو شده است.

این شهروند بهائی، ۱۴ مهر ۹۷ بازداشت و دوازده روز بعد با تودیع وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی، آزاد شد.

الهه سمیع‌زاده شهریور سال گذشته بازداشت و نزدیک به یک ماه بعد در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۷ با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد. اما بر اساس اطلاعات موجود، او پس از آزادی، تا کنون شش بار مورد بازجویی قرار گرفته است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی سخنرانی کرد و گفت، در ایران سرکوب بهائیان، مسیحیان و دیگران همچنان وجدان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG