لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

اعتراض جهانی به آزار بهائیان


اعتراض جهانی به آزار بهائیان
اعتراض جهانی به آزار بهائیان

در یک نامه سرگشاده، بیش از ۴۰ تن از اساتید دانشگاه ها و فیلسوفان مذهبی از ۱۶ کشور جهان که در میان آنان افراد مسلمان، مسیحی، یهودی و هندو دیده می شود سیاست حکومت جمهوری اسلامی در رابطه با محروم کردن جوانان ایرانی بهائی را به شدت محکوم کرده اند.

در این نامه به یورش اخیر مقام های امنیتی، انتظامی دولت جمهوری اسلامی به موسسه آموزش عالی بهائی در ایران اشاره شده است. گفته می شود در این رابطه بسیاری از اساتید بهائی در ایران که به صورت داوطبانه برای آموزش به جوانان بهائی خدمت می کردند، از ادامه کار خود محروم شده اند.

مقام های دولت جمهوری اسلامی از ادامه آموزش عالی جوانان بهائی در کلیه دانشگاه های ایران به طور رسمی جلوگیری می کنند. این در حالیست که قانون اساسی کشور کلیه شهروندان ایرانی را در مقابل قانون یکسان می داند.

در خرداد ماه گذشته، پس از یورش به خانه های بیش از ۳۹ خانواده بهائی در ایران، هفت تن مرتبط با موسسه آموزش عالی بهائی بازداشت و زندانی شدند. این افراد هفته گذشته در اولین جلسه دادگاه خود حاضر شده اند.

در نامه سرگشاده اساتید و فیلسوفان مذهبی از مقام های دولت جمهوری اسلامی خواسته شده است تا سرکوب بهائیان در ایران را متوقف کنند. در این نامه همچنین آمده است: «این گونه یورش‌ها علیه حقوق شهروندان که آزادی در سامان دادن به اوضاع خود و آموزش گرفتن را از آنان سلب می‌ کند، دیگرقابل تحمل نیست.»

دکتر چارلز تیلور، استاد افتخاری فلسفه در دانشگاه مک گیل کانادا گفته است نامه را به دلیل باور عمیقش به این که «نباید هیچ اجباری در دین باشد» امضا کرده است. ‪ پروفسور تیلور می گوید این کار همچنین به «اضطراب من درباره انقلاب ایرانیان مرتبط است و این که چطور آرمان های والای آن توسط مردمانی که از دین خود به عنوان ابزاری برای بسیج علیه دشمن سواستفاده می کنند، به سرقت رفته است‪«.

هیلاری پوتنام، استاد افتخاری فلسفه دانشگاه هاروارد در آمریکا یکی دیگر از امضا کننده گان این نامه دلیل حمایت خود را این گونه ابراز می کند: «آزار دانشجویان دانشگاه بهائی در ایران تلاشی بی شرمانه برای برگرداندن زمان به قرون تاریکی است.»

XS
SM
MD
LG