لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

بازداشت ۳۰ بهایی در ایران به دست نیروهای امنیتی


جامعه بین المللی بهاییان در اطلاعیه ای اعلام کرده است نیروهای امنیتی ایران با یورش به خانه شماری از بهاییان ایران، ۳۰ تن از آنان را بازداشت کرده اند. در جریان یورش نیروهای امنیتی به خانه بهاییان، خانه های آنان مورد تفتیش قرار گرفته، کتاب ها و بخشی از اموال شخصی آنان مصادره شده و دستگیرشدگان نیز به نقطه نامعلومی منتقل شده اند.

جامعه بین المللی بهاییان می گوید نیروهای امنیتی ۳۰ تن از شهروندان بهایی را در شهرهای تهران، کرج، اصفهان و شیراز بازداشت کرده‌اند.

بنا به این اطلاعیه، بازداشت شدگان استادان دانشگاه راه دور بهاییان و یا همکاران این نهاد آموزشی هستند که برای آموزش به جوانان بهایی محروم از تحصیل آموزش تأسیس شده‌است.

دیان علایی، نماینده جامعه بین‌المللی بهاییان در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در این باره گفت تمامی خانه‌ هایی که هدف بازداشت‌ های نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند، در رابطه با مرکز آموزشی بهاییان هستند.

سخنگوی این جامعه می‌گوید «موسسه علمی آزاد» بهایی‌ها، در سال ۱۹۸۷ تاسیس شده و دلیل تأسیس آن، ایجاد تسهیلات برای آموزش جوانان بهایی است که به دلایل مذهبی از ورود به دانشگاه منع شده‌اند. این موسسه غیر رسمی که راه حلی غیر خشونت ‌آمیز برای حل معضل تحصیل این شهروندان ارائه می‌داد در ایران ثبت نشده‌ است.

به گفته سخنگوی جامعه بین المللی بهاییان پیش از نیز سه بار این نهاد آموزشی مورد هجوم نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG