لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

شش سال حبس برای عمادالدين باقی به دليل مصاحبه با آيت الله منتظری


شش سال حبس برای عمادالدين باقی به دليل مصاحبه با آيت الله منتظری
شش سال حبس برای عمادالدين باقی به دليل مصاحبه با آيت الله منتظری

به گزارش برخی وبسایت های خبری ایرانی، عمادالدین باقی همزمان با حضور در دادگاه برای رسیدگی به پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانیان، در پرونده مصاحبه به آیت الله منتظری به شش سال زندان محکوم شد. ای روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در حال حاضر، پس از تحمل چهار سال و نیم حبس، به هفت سال زندان و پنج سال محروميت از فعاليت های رسانه ای و مدنی محکوم شده بود.

به گزارش وبسايت های کلمه و جرس، که اخبار مربوط به منتقدان جمهوری اسلامی را پوشش می دهد، این حکم مربوط به مصاحبه ای است که پس از درگذشت آيت الله منتظری در دی ماه سال گذشته، از تلویزیون بی بی سی پخش شد.

دادگاه با توجه به اين مصاحبه، آقای باقی را به «تبليغ عليه نظام و اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنيت کشور محکوم» محکوم کرده است. آقای باقی در این ارتباط به تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت کشور محکوم شده است.

عمادالدين باقی پرونده ديگری در دادگاه عمومی برای بررسی اتهام های مطرح شده در مورد پرونده انجمن دفاع از حقوق زندانيان دارد.

در دادنامه دادگاه انقلاب علیه عمادالدین آمده است:« مجموع فعاليت های به اصطلاح حقوق بشری آقای باقی و محکوميت های وی و نوع رفت و آمدهای وی به سفارتخانه ها و کشورهای خارجی که در پرونده منعکس است، همه قرينه بر توجه اتهام ومصداق اجتماع و تبانی عليه امنيت کشور محسوب می شود و دقيقا تبليغ عليه نظام جمهوری مقدس اسلامی است».

عماد الدین باقی برنده جایزه «مارتین انالز» در سال ۲۰۰۹ به خاطر فعاليت‌های حقوق بشری خود، تاکنون سه بار بازداشت شده و بیش از چهار سال را در زندان گذرانده است.

عمادالدین باقی ۴۹ ساله و پدر سه فرزند است. او در تيرماه ۱۳۸۹ پس از شش ماه با وثيقه ۲۰۰ ميليون تومانی موقتا از زندان آزاد شده بود.

XS
SM
MD
LG