لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

ظریف در باکو: ایران باید جایگاه خود در بازار نفت را به دست آورد


نشست خبری محمدجواد ظریف (چپ)، المار ممدیارف و سرگئی لاوروف وزیران خارجه ایران، آذربایجان و روسیه، در باکو - ۱۹ فروردین ۱۳۹۵
نشست خبری محمدجواد ظریف (چپ)، المار ممدیارف و سرگئی لاوروف وزیران خارجه ایران، آذربایجان و روسیه، در باکو - ۱۹ فروردین ۱۳۹۵

وزیر خارجه ایران که برای شرکت در اولین نشست سه‌جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در باکو به سر می‌برد، عصر پنجشنبه و پس از دیدار با همتایان روس و آذربایجانی خود در یک نشست خبری تاکید کرد که ایران باید جایگاه قبلی خود در بازار نفت را به دست آورد.

محمدجواد ظریف با بیان این که تحریم‌ها بر صادرات نفت و گاز ایران در چند سال گذشته تاثیر منفی گذاشته، گفت "ایران می‌خواهد به جایگاه واقعی خود بازگردد و این سیاستی است که می‌خواهیم در همکاری با دیگر کشورهای تولید کننده نفت و گاز دنبال کنیم."

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز گفت، "ما نیز معتقدیم در این جلسه با در نظر گرفتن منافع همه کشورها، توافق‌های مشخصی برای چگونگی همکاری با هدف ثبات بخشیدن به بازار نفت حاصل خواهد شد."

وزیران خارجه جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه همچنین در یک بیانیه‌ مشترک پس از دیدار روز پنجشنبه خود، بر اهمیت این نشست سه جانبه، که آن را گامی در جهت تعمیق روابط و تعامل متقابل در سطح منطقه و بین المللی خواندند، تاکید کردند.

در این بیانیه‌، پایبندی به رعایت منشور سازمان ملل متحد و موازین حقوق بین الملل، گامی مهم در حل تنش‌های منطقه‌ای توصیف شده است. آقای ظریف با اشاره به اختلاف اخیر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت، تهران خواهان حل مسالمت آمیز این بحران است و تا حل مناقشه، باید آتش بس میان دو طرف برقرار باشد.

وزیران خارجه سه کشور همچنین در مورد تلاش‌های متقابل با هدف حفظ دریای خزر به‌ عنوان دریای صلح و دوستی، و نیز نهایی کردن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توافق کردند. مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر از دیگر موارد توافق بین سه کشور است.

نشست سران در باکو

وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه در باکو با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار دو طرف بر همکاری متقابل در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی، شامل سرمایه گذاری، گردشگری و حمل و نقل، تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف در نشست خبری پس از دیدار امروز با همتایان خود، از انجام مقدمات لازم برای برگزاری نشست سران سه کشور ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در آینده‌ای نزدیک در باکو خبر داد.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی به جمهوری آذربایجان سفر رسمی داشت و الهام علی اف نیز حدود دو ماه پیش از ایران دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG