لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

"تجمع اعتراضی" مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز


تجمع در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز

رسانه‌های ایران از برپایی یک تجمع اعتراضی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز خبر داده‌اند.

وبسایت‌های متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش داده‌اند که این تجمع در اعتراض به " کشتار شیعیان"، "تخریب مظاهر اسلامی" و "ایجاد خفگان بر جامعه شیعی" توسط دولت جمهوری آذربایجان برپا شده و " صدها" نفر از مردم تبریز در آن حضور داشتند.

وزارت کشور و دادستانی کل جمهوری آذربایجان روز پنجم آذر ماه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که در عملیات ویژه پلیس این کشور در ناحیه نارداران، چهار عضو گروهی که "تحت نام مذهب" اقدامات غیرقانونی انجام می دادند کشته شدند. دو مامور پلیس این کشور نیز در این عملیات کشته شدند.

نارداران، در ۲۵ کیلومتری باکو پایتخت جمهوری آذربایجان واقع شده و مرکز سکونت شیعیان است، به طوری که برخی از آن به عنوان "قم جمهوری آذربایجان" یاد می‌کنند.

خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان گزارش داده بود که چهار فرد کشته شده، عضو گروهی بودند که با تاسیس جنبش "اتحاد مسلمان"، تغییر قانون اساسی و تشکیل حکومتی مذهبی در جمهوری آذربایجان بر پایه قوانین شرع را پیگیری می‌کردند.

در گزارش‌های غیررسمی این گروه به ایران منتسب شده است اما سفارت ایران در باکو هرگونه ارتباط با حوادث نارداران را تکذیب کرد.

برخی از مقامات مذهبی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در روزهای گذشته نسبت به دستگیری و کشته شدن اعضای گروه "اتحاد مسلمانان" اعتراض کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG