لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

ایران و جمهوری آذربایجان دو مرز را بستند


ایران و آذربایجان در طی سانحه مشکوکی که هنوز جزئیات آن روشن نیست دو منطقه مرزی بین دو کشور را مسدود کرده اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۱۷ آبان گزارش داد در پی وقوع حادثه «تیراندازی مشکوک» در منطقه مرزی بین دو کشور، مقامات آذربایجان مرز پلدشت را مسدود کرده اند.

خبرگزاری مهر از سید محمد آیت اللهی، مسئول امور رسانه ای سفارت ایران در باکو گفته است «جمهوری اسلامی به بهانه تیراندازی یک فرد ناشناس به یک تراکتور در منطقه مرزی پلدشت، روز چهارشنبه مرز پلدشت و شاه تختی را مسدود کرد». وی گفته است این سانحه تلفات جانی نداشته است.

بنا به گزارش این خبرگزاری مرزبانی ایران نیز در اقدامی تلافی جویانه مرزهای جلفا و بیله سوار را مسدود کرد.

در شرایطی که هنوز جزئیات این سانحه تیراندازی هنوز روشن نیست، یک منبع آگاه به خبرنگار ایرنا گفته است «طرف آذری تیراندازی مشکوک در منطقه مرزی پلدشت را به ایران نسبت می دهد». این منبع اقدام مقامات باکو برای مسدود کردن مرز پلدشت و ایجاد مانع برای مسافران و بار ایرانیان را «اقدام خلاف عرف و غیر قانونی آذربایجان» خوانده است.

منبع آگاهی که با ایرنا گفتگو کرده تاکید کرده چنین اقداماتی در روابط دیپلماتیک عرف نیست و ایران هیچگاه در شرایط مشابه مرزهای خود را به سوی مسافران آذربایجانی نبسته است.

خبرگزاری مهر به نقل از این مقام ایرانی مستقر در باکو گفته است «براساس قوانین و عرف بین المللی معمولاٌ در بروز این گونه حوادث در مناطق مرزی، مرزبان های دو کشور دیدار و موضوع را مدیریت می کنند و در این مواقع هیچگاه مرزها بسته نمی شوند». وی گفته است با وجود درخواست مرزبان های ایران، طرف جمهوری آذربایجان با خودداری از مذاکره، مرز پلدشت را مسدود کرده است.

به نظر می رسد مقامات ایران طی دو روز گذشته برای ممانعت از بسته شدن منطقه مرزی کشور با آذربایجان در حال گفتگو و رایزنی بوده اند اما مقامات باکو بر این امر پافشاری کرده بوده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داده است ایران نیز در اقدامی تلافی جویانه مرزهای بیله سوار و جلفا را از بعد از ظهر پنج شنبه مسدود کرد.

مسئول رسانه ای سفارت ایران در باکو خبر تصمیم مقامات تهران برای مسدود کردن مرزهای بیله سوار و جلفا را تایید کرده است. بنا به گفته این منبع، سفارت جمهوری اسلامی در باکو حتی تا دو ساعت پیش از مسدود شدن مرزهای جلفا و بیله سوار با مقامات آذری تماس گرفت و تلاش کرد تا از این امر ممانعت به عمل بیاورد اما بی نتیجه بود.

بنا به گفته این مقام سفارت ایران در باکو گفته است دو سال پیش یک مرزبان ایرانی غیرمسلح در بیله‌سوار توسط مرزبانان آذری کشته شد، اما ایران مرز را نبست و موضوع را از مراجع ذیربط پیگیری کرد. وی گفته است «جمهوری اسلامی ایران معتقد است مرزهای مشترک نماد دوستی دو ملت است و ایران همواره تسهیلات لازم برای ترددهای مرزی را ایجاد کرده و مسوولان سفارت رایزنی های خود برای حل این مشکل را نیز ادامه می‌دهند».

رسانه های آذربایجان از «کمیته گمرک آذربایجان» روز ۸ نوامبر نقل کرده اند مناطق گذرگاه های مرزی که از سمت ایران مسدود شده اند، در داخل خاک آذربایجان باز هستند.

بنا به گزارش نشریه اینترنتی «Trend» چاپ آذربایجان، تراکم سنگین مسافران در منطقه گذرگاه مرزی آستارا مشاهده می شود.

بنا به گزارش این نشریه، «دفتر نمایندگی جمهوری خودمختار نخجوان اعلام کرده بود که دو فرد ملبس به یونیفورم نظامی روز ۵ نوامبر به سمت تراکتوری که در ساحل رود ارس در جمهوری خودمختار نخجوان آذربایجان بود، آتش گشودند».

برپایه این خبر گاردهای مرزی پس از شنیدن صدای تیراندازی به محل سانحه اعزام شدند و تحقیقات اولیه مشخص کرد که دو گلوله با رادیاتور این تراکتور برخورد کرد و گلوله دیگری نیز به بدنه آن آسیب رسانده است. این نشریه گزارش داده است که محل تراکتور و مسیر عبور گلوله ها ثابت می کنند که این تیراندازی از خاک ایران انجام شده است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس در خبری با عنوان «پاسخ ایران به اقدام غیرمتعارف باکو» نوشته است «به دنبال افزایش فشارهای تحقیر آمیز امریکا، اروپا و روسیه علیه جمهوری آذربایجان پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته در این کشور، باکو برای خوشایند غرب و جلب حمایت آنها رویکرد تنش زایانه خود نسبت به کشورمان را تشدید کرده است».
XS
SM
MD
LG