لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

انتقاد رهبر جامعه یهودیان وین از صدراعظم اتریش برای استقبال گرم از حسن روحانی


روحانی این هفته به دو کشور اروپایی سفر کرد.
روحانی این هفته به دو کشور اروپایی سفر کرد.

جروسلم پست در گزارشی نوشت: رئیس جامعه یهودیان وین، سباستین کورتس، صدراعظم اتریش، و آلکساندر واندر بلن، رئیس جمهوری اتریش، را برای استقبال رسمی نظامی از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به باد انتقاد گرفته است.

اسکار دویچ، رهبر جامعه یهودی اتریش، می گوید: «هیچ توافقی، نه توافق نفتی نه توافق اتمی، مهم تر از زندگی انسان ها نیست. دهه ها تلاش برای میانجیگری دیپلماتیک به دست کشیدن تهران از حمایت از اقدامات تروریستی نیانجامیده، تهدید به محو اسرائیل افزایش یافته و نماینده ارشد چنین رژیم پر نفرتی در شهری که طرح ترور نیروهای اپوزیسیون کشیده شده مورد استقبال قرار می گیرد.»

رسانه های اتریش روز سه شنبه از دستگیری اسدالله اسدی دیپلماتی که در سفارت ایران در وین کار می کرد در «باواریا» خبر دادند. بنا بر گزارش ها او متهم است در طرح یک بمبگذاری در پاریس در گردهمایی مخالفان رژیم نقش داشته است.

رهبر جامعه یهودیان اتریش در گلایه ای از ملاقات دولت کشورش با روحانی گفت: «رژیم اسلامی ایران بزرگترین حامی تروریسم است و حماس، حزب الله و دیگر شبه نظامیان را از تهران حمایت مالی و تسلیحاتی می کند، از این رو رهبری ایران مولفه ای در بی ثباتی منطقه است.»

به گفته اسکار دویچ تهدید به نابودی اسرائیل و استقرار نیروهای شیعه در مرز اسرائیل با سوریه و لبنان نیازی به مبالغه ندارد و به نگرانی تمام کشورها در خاورمیانه افزوده است: «در ایران، یهودی ستیزی بخشی از منافع ملی است» و «ایران حتی در خاک اروپا به قتل دست می زند».

رئیس جامعه یهودیان وین حمله تروریستی حزب الله در سال ۲۰۱۲ به یک اتوبوس گردشگری اسرائیلی در بلغارستان را یادآوری می کند که طی آن پنج اسرائیلی و راننده بلغار اتوبوس کشته شدند: «آن ها به خاطر اسرائیلی بودن شان هدف قرار گرفتند.»

اسکار دویچ همچنین حمله تروریستی مورد حمایت ایران در مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ را به خاطر می آورد که در آن ۸۵ نفر کشته شدند. در سال ۱۹۸۹ هم رهبران کرد توسط رژیم در وین به قتل رسیدند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG