لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

رایزنی وزیر خارجه استرالیا با ظریف درباره بازگشت پناهجویان ایرانی


سفر وزیر خارجه استرالیا به ایران پس از ۱۲ سال
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا که در راس هیاتی دیپلماتیک به ایران سفر کرده است، روز شنبه با حسن روحانی رییس جمهوری و محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد .

تروریسم بین الملل، مذاکرات هسته ای ایران و مساله پناهجویان ایرانی در استرالیا از جمله مواردی بود که در این دیدارها مورد بحث قرار گرفت .

حسن روحانی در دیدار با وزیر خارجه استرالیا گفت که ایران حاضر به همکاری جهانی در مبارزه با تروریسم است.

خانم بیشاپ هم بر اراده دو کشور بر مبارزه با تروریسم جهانی و گروه داعش تاکید کرد .

وزیر خارجه استرالیا پس از پایان دیدار با محمد جواد ظریف نیز گفت طرفین بر وجود خطر تروریسم در جهان و پدیده گروه داعش که جهان را بیش از پیش خطرناک کرده واقفند و از دولت عراق حمایت می کنند.

خانم بیشاپ با اشاره به حضور استرالیا در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در عراق، گفت: «ما در ائتلاف حملات هوایی حضور داریم و در پی آن هستیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم به اقدامات داعش و تهدیدات گسترده آن پایان دهیم.»

وی همچنین از روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی ابراز خشنودی کرد.

وزیر خارجه استرالیا در دیدار با ظریف به مساله پناهندگان ایرانی در استرالیا نیز اشاره کرد . او چند روز پیش از این سفر گفته بود که ایران باید اجازه دهد پناهجویان ایرانی که درخواست پناهندگی آنها در استرالیا رد می‌شود ، به کشور خود بازگردند.

اما به گزارش خبرگزاری فارس، سفیر ایران در استرالیا گفته است «اجبار پناهجویان ایرانی به بازگشت، مغایر قوانین حقوق بشر است.»

گزارشهای متعددی از وضعیت نامناسب پناهجویان ایرانی در استرالیا و کشورهایی که استرالیا این پناهجویان را به آنجا می فرستد منتشر شده است .

حدود ۲۰ درصد از هزار و ۸۴۸ نفری که در بازداشتگاه‌های مهاجرتی استرالیا به‌سر می‌برند، ایرانی هستند.

خانم بیشاپ همچنین گفت که با طرف ایرانی گفتگوهای سازنده ای در مورد حقوق بشر داشته است . او اشاره ای به جزییات این بخش از گفتگوها نکرد.

وزیر امورخارجه ایران نیز نقش ایران درحل بحران عراق را تنها همکاری با دولت این کشور و نه یک گروه خاص دانست.

آقای ظریف گفت که همه این اقدامات با هماهنگی دولت عراق صورت می گیرد .

XS
SM
MD
LG