لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

پیدا شدن جسد حلق آویز شده یک پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس


از دو سال پیش مهاجران غیرقانونی به استرالیا در اردوگاههایی در جزیره مانوس نگه داری می شوند.
از دو سال پیش مهاجران غیرقانونی به استرالیا در اردوگاههایی در جزیره مانوس نگه داری می شوند.

مقام های استرالیا از مرگ یک پناهجوی ایرانی ساکن جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو خبر می دهند. به گفته پلیس پاپوآ گینه نو شواهد نشان می دهد «حامد شمشیری پور»، پناهجوی ۲۸ ساله ایرانی خودکشی کرد.

کمیسیونر پلیس پاپوآ گینه نو روز دوشنبه به خبرنگاران گفت جسد به دار آویخته شده حامد شمشیری پور در نزدیکی مدرسه ای در لورنگائو در جزیره مانوس توسط دانش آموزان یافت شده است.

با این حال، برخی افراد دیگر که در بازداشتگاه پناهجویان مانوس ساکن هستند، ضمن رد موضوع خودکشی او، می گویند کشته شده است.

استرالیا از دو سال پیش برای مقابله با مهاجرت غیر قانونی افرادی که با قایق به سمت این کشور می روند را در پناهگاههایی در جزیر مانوس متعلق به گینه نو در اقیانوس آرام نگه می دارد و مسئولیت اداره این پناهگاهها بر عهده استرالیا است.

بهروز بوچانی، یک پناهجوی ایرانی که از سال ۲۰۱۳ میلادی در جزیره مانوس اقامت دارد، می گوید شمشیری پور از مدت ها پیش از بیماری روانی رنج می برد و در روزهای اخیر هم اقدام به خودکشی کرده بود. به گفته بوچانی، مقام های مهاجرت استرالیا پیشتر درخواست نزدیک به ۱۰۰ پناهجو برای رسیدگی به وضعیت شمشیری پور را بی پاسخ گذاشتند.

بوچانی می گوید استرالیا مسئول مرگ حامد شمشیری پور است چون بیش از سه سال است او را در مانوس زندانی کرده، به زور به مرکز ترانزیت برده و هیچ اقدامی برای مداوای او انجام نداده است. به گفته بوچانی صدها تن از پناهجویان در مانوس دچار بیماری های فیزیکی و ناراحتی روانی هستند و دولت استرالیا اهمیت نمی دهد.

بیش از دو هزار پناهجو در پاپوآ گینه نو و نارائو سکونت دارند که سرنوشتشان به چالشی برای دولت استرالیا که از پذیرش پناهجویانی که تلاش می کنند از راه دریا خود را به مرزهای آن کشور برسانند، تبدیل شده است.

سال گذشته دیوان عالی پاپوآ گینه نو اعلام کرد فرستادن پناهجویان به این کشور غیر قانونی است و هرچند دولت استرالیا پذیرفت این پناهگاه ها را تعطیل کند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG