لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

اژه ای از محاکمه غیابی معترضان سال ۸۸ خبر داد


غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه ایران
غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه ایران
دادستان کل ایران از محاکمه غیابی برخی از معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ خبر داد.

غلامحسین محسنی اژه ای، دوشنبه در یک نشست خبری گفت که برای حدود ٢٧ نفر از معترضان سال ۸۸ کیفرخواست صادر شد و پرونده آنها به دادگاه رفت. به گفته او از این میان، ۱۳ نفر محاکمه و محکوم شده اند که محاکمه ۳ یا ۴ نفر از آنان غیابی بوده است.

سخنگوی دستگاه قضایی ایران، پیشتر نیز از محاکمه «برخی افراد که در جریان فتنه ۸۸ در مظان اتهام بودند و به خارج از کشور گریخته بودند»، خبر داده بود.

اژه ای با بیان اینکه احکام محکومان غیابی «در مسیر اعلام از رسانه ها قرار دارد»، گفت که هنوز پرونده ۱۴ متهم دیگر به دادگاه ارسال نشده است.

برخورد با بی حجابی

محسنی‌اژه‌ای در بخش دیگری از نشست خبری خود، بر برخورد با آنچه بی اخلاقی و بی حجابی خواند، تاکید کرد، او گفت: «به کسانی که فرهنگ ابتذال را ترویج می‌دهند و ... بی‌اخلاقی و بی‌حجابی را ترویج می‌کنند و دامن می‌زنند متذکر می‌شویم که این کشور، کشور اسلامی است و قانون هم اجازه چنین کاری به آنها نمی‌دهد».

او از نیروی انتظامی خواست با این جرایم برخورد کند و گفت :«مصرانه از نیروی انتظامی می‌خواهم که اجازه ندهند افراد معدودی فضای جامعه اسلامی ما را به هم بزنند، به‌خصوص کسانی که به صورت باندی و با برنامه‌ریزی و تصمیم مشخص اقدام به اینگونه جرایم می‌کنند حتما اگر لازم شد آنها را شناسایی کنند و به دستگاه قضایی معرفی کنند و اگر لازم شد نیز از سیستم‌های اطلاعاتی کمک بگیرد».

پلیس ایران هر سال طرح هایی برای مقابله با آنچه بدحجابی می خواند، اجرا میکند. این طرح ها معمولا در آغاز فصل گرما که نوع پوشش شهروندان تغییر می کند، شدت می گیرد. اجرای این طرح ها در بسیاری از موارد به درگیری با شهروندان منجر شده است.

به تازگی برخورد با فعالیت های شهروندان که تصاویر آن در شبکه های مجازی منتشر می شود نیز به عملکرد پلیس در برخورد با «جرایم مشهود» ابعاد تازه ای داده است. دستگیری عوامل ساخت ویدوئوی «هپی» در تهران که بازیگرانش با آهنگ فارل ویلیامز رقصیده بودند، از آن جمله است.
XS
SM
MD
LG