لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

درگیری مرزی در سیستان و بلوچستان هفت کشته به جای گذاشت


مرزبانان ایران در سیستان و بلوچستان، آرشیو
مرزبانان ایران در سیستان و بلوچستان، آرشیو

رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند که در درگیری نیروهای پلیس و سپاه پاسداران با افراد مسلح در منطقه مرزی میرجاوه در سیستان بلوچستان، هفت نفر کشته و تعدادی زخمی شده‌اند.

خبرگزاری ایسنا، روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین به نقل از ابوالحسن ضیایی، معاون فرماندهی مرزبانی سیستان و بلوچستان نوشت که دوشنبه شب، نیروهای مرزبانی سیستان و بلوچستان در میرجاوه با افراد مسلح درگیر شدند که موجب کشته شدن دو تن از افراد نیروی انتظامی و دو نیروی بسیج شد.

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در جریان این درگیری که در بخش مرزی ریگ ملک شهرستان میرجاوه رخ داد، سه نفر مهاجمان نیز کشته شدند.

بر اساس این اطلاعیه، مهاجمان قصد تصرف برجک دیده بانی مرزبانی را داشتند که با مقاومت نیروهای مرزبانی مواجه شدند. از سوی دیگر، خودروی «نیروهای احتیاط» که برای کمک به نیروهای مرزبانی اعزام شده بودند با یک تله انفجاری مهاجمان برخورد کرد.

سال گذشته نیز درگیری مرزی بین نیروهای مرزبانی و افراد مسلح در منطقه میرجاوه موجب کشته شدن ۱۰ نفر از نیروهای مرزبانی شد که دستگاه قضایی ایران گروه جیش العدل را مسئول آن دانست.

گروه هایی مثل جندالله و جیش العدل می گویند حکومت جمهوری اسلامی ایران به حقوق اقلیت سنی و بلوچ این منطقه بی توجه است و تنها راه را مبارزه مسلحانه می دانند.

پیش از این عبدالستار دوشوکی، مدیر مرکز مطالعات بلوچ در لندن در گفت‌وگویی کوتاه با صدای آمریکا گفته بود که اهل سنت تجربه خوبی از قوه قضائیه ایران ندارد.

استان سیستان و بلوچستان طی سالهای اخیر بارها شاهد درگیری افراد مسلح با نیروهای سپاه و پلیس بوده است. برخی از این افراد مسلح قاچاقچیان مواد مخدر و سوخت و یا افراد و خودروهای مظنون به قاچاق هستند که نیروهای انتظامی و یا نظامی با آنها درگیر می‌شوند.

اما حملاتی از سوی گروه‌هایی که خود را مدافع حقوق اهل سنت و یا مردم بلوچ می‌دانند نیز به نیروهای نظامی و انتظامی ایران سابقه داشته است. جمهوری اسلامی ایران این گروه‌ها را تروریستی می‌داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG